schody dekoracja

JAK UDEKOROWAĆ NOWOCZESNE SCHODY – POMYSŁY I INSPIRACJE

Czy nowoczesne, minimalistyczne schody mogą mieć indywidualny charakter? Tak! Wystarczy, że wykorzystasz ciekawe dekoracje. Zobacz oryginalne inspiracje i poznaj sprawdzone pomysły, które zastosujesz u siebie.

Czym charakteryzują się nowoczesne schody

Nowoczesne schody w domu wprawiają w zachwyt już od pierwszej chwili. Przykuwają wzrok kształtem konstrukcji, a także użytymi materiałami, szczególnie jeśli są wykonane z drewna. Aktualne trendy w architekturze zakładają tworzenie schodów aranżacyjnie lekkich i efektownych. Nie oznacza to bynajmniej, że schody nowoczesne są nietrwałe. Chodzi raczej o uzyskanie ciekawego efektu estetycznego.

Cechą, która charakteryzuje nowoczesne schody wewnętrzne, jest minimalizm. Choć od tej reguły istnieje niemało wyjątków, architekci coraz chętniej sięgają po oszczędną formę. Doskonałym sposobem na uzupełnienie kompozycji jest dekoracja schodów.

W tym artykule przeczytasz o sprawdzonych sposobach na samodzielne stworzenie dekoracji. Dzielą się nimi doświadczeni eksperci marki Roble, znanego producenta schodów drewnianych. Zanim jednak przejdziemy do inspiracji, wspomnimy krótko o najlepszych materiałach i kształtach, zarezerwowanych dla funkcjonalnych schodów.

Materiały, z jakich można zrobić schody

Nowoczesne schody powinny być wykonane z odpowiedniego, czyli efektownego i trwałego materiału. Uniwersalnym surowcem jest rzecz jasna drewno. Wysokiej klasy drewno rodzime lub egzotyczne świetnie pasuje do stylu klasycznego, nowoczesnego i skandynawskiego. Jeśli drewniane schody połączysz z metalową balustradą, uzyskasz wyjątkowy efekt, podkreślający luksusowy charakter wnętrza.

Ciekawe kształty dla schodów nowoczesnych

Schody drewniane nowoczesne mogą przybierać różną formę. Najprostszą są konstrukcje jednobiegowe. Mają ogromne walory wizualne, szczególnie jeśli wybierzesz model pozbawiony podstopnic (ażurowy). Świetnie prezentują się również schody jednozabiegowe (w kształcie litery L) oraz trójbiegowe (w kształcie litery C). Jeśli cenisz niestandardowe rozwiązania, możesz pokusić się na zamówienie schodów spiralnych lub kręconych. Choć mogą zająć sporo przestrzeni, nietuzinkowy design sam w sobie jest ozdobą wnętrza.

Jak można ozdobić nowoczesne schody w domu?

Oprócz samej konstrukcji i materiału, z jakiego je wykonano, nowoczesne schody w domu możesz wyróżnić na wiele sposobów. Przedstawiamy kilka uniwersalnych trików, dzięki którym w szybki sposób nadasz im niecodziennego i odświeżonego wyglądu.

Udekoruj schody dywanem

Jeśli w domu masz schody drewniane nowoczesne i chcesz nadać im eleganckiego zarysu, wykorzystaj długi, wąski dywanik. Zamontuj go tak, aby ciągnął się po całej długości schodów, obejmując stopnie i wszystkie załamania. Taka dekoracja najlepiej prezentuje się na schodach pozbawionych spocznika. Dywan sprawdzi się jako ozdoba nawet na wyjątkowe okazje!

Wykorzystaj dyskretne dekoracje

Nowoczesne schody wewnętrzne pozbawione balustrady szybko ozdobisz, stosując dyskretne dekoracje, na przykład niewielkie lampiony. Zadbaj o to, aby były jednego rodzaju. Wtedy każdy zauważy spójną kompozycję, a ozdoba spełni swoje zadanie. Jest jeszcze jedna korzyść z wykorzystania dyskretnych detali – ustawienie ich lub zdjęcie zajmuje zaledwie parę chwil.

Wyróżnij podstopnice

Podstopnice zasługują na to, by je zauważono! Tym bardziej że nowoczesne schody zwykle mają bardzo piękne podstopnice drewniane. Choć wykonanie dekoracji na ich powierzchni zajmie nieco więcej czasu, efekt jest wart wysiłku! Do ozdobienia podstopnic możesz użyć:

  • tapety, najlepiej w powtarzający się wzór lub tak, aby zaprezentować fragmenty obszerniejszej grafiki;
  • gotowych naklejek, dostępnych w sklepach z dekoracjami;
  • samoprzylepnych napisów z inspirującymi słowami lub sentencjami, które mają szczególne znaczenie dla domowników.

Baw się światłem

Skutecznym sposobem na dekorację jest wykorzystanie oświetlenia. Nowoczesne schody w salonie będą wyglądać jeszcze lepiej, gdy wzdłuż nich poprowadzisz taśmę LED, podświetlisz załamania przed czołem każdego stopnia lub zamontujesz dekoracyjne oświetlenie w kapinosie, tuż pod stopnicami. Możesz wybrać białe, ciepłe lub kolorowe światło, aby uzyskać dowolny efekt aranżacyjny.

Na jakie okazje warto przystroić schody?

Dla wielu osób szczególne znaczenie ma dekoracja schodów na Boże Narodzenie. Wieszają wtedy na balustradach charakterystyczne girlandy i lampki. Jednak dekoracja świąteczna schodów nie jest jedyną opcją. Tak naprawdę schody możesz przystroić niezależnie od pory roku. Niektórzy regularnie zmieniają ozdoby, dopasowując je do swoich upodobań bądź innych dekoracji w salonie lub holu.

Zalety przyozdabiania schodów w domu

Dekoracja schodów w domu to łatwy sposób na to, by nowoczesnej konstrukcji nadać spersonalizowany charakter. Wykorzystanie podstawowych ozdób, o których wspomnieliśmy, nie wymaga wielkich nakładów finansowych i pozytywnie wpływa na estetykę całego pomieszczenia.

Nowoczesne schody renomowanego producenta, marki Roble, znajdziesz w Salonie partnerskim Remos.pl. Szeroki asortyment obejmuje schody drewniane i balustrady wykonywane w dowolnych kształtach pod wymiar. Wykorzystaj je, aby stworzyć wyjątkową przestrzeń w swoim domu.