Trendy w podłogach na rok 2023

W dzisiejszych czasach, kiedy ochrona środowiska staje się coraz ważniejsza, więcej osób zwraca uwagę na naturalność i ekologię. Dlatego też, drewniane podłogi stają się bardziej popularne. Jednocześnie, minimalistyczny styl i prostota w designie wciąż cieszą się popularnością. W roku 2023 trendy w podłogach drewnianych skupiają się na naturalności, prostocie, matowych wykończeniach, dużych formatach oraz zróżnicowanej kolorystyce i wzorach.

Naturalność i ekologia

Naturalność i ekologia to dzisiaj bardzo ważne kwestie. Dlatego też, spora część osób decyduje się na podłogi drewniane, które wykonane są z naturalnych materiałów. Drewniane podłogi są przyjemne w dotyku, ciepłe i tworzą przytulny klimat w pomieszczeniu. Drewno to także materiał, który może służyć przez wiele lat, co przyczynia się do ochrony środowiska.

Minimalizm i prostota

Minimalizm i prostota to wciąż trendy w designie wnętrz. W roku 2023 podłogi drewniane charakteryzują się głównie jasnymi i naturalnymi kolorami. Takie podejście daje możliwość stworzenia spójnej przestrzeni i pozwala na eksponowanie innych elementów wystroju. Dodatkowo jasna, ciepła podłoga sprawia, że wnętrze wydaje się optycznie większe.

Wykończenie matowe

W ostatnich latach popularne były połyskliwe wykończenia podłóg drewnianych. Obecnie popularne są raczej wykończenia matowe, które pozwalają na uzyskanie bardziej naturalnego wyglądu drewna. Wykończenia satynowe i matowe można uzyskać poprzez zastosowanie twardego wosku olejnego lub odpowiedniego lakieru. Podłogi olejowane są nieco bardziej praktyczne, gdyż nie widać na nich zarysowań w takim stopniu jak na podłogach lakierowanych. A to sprawia, że podłogi drewniane wyglądają na dłużej jak nowe.

Duże formaty desek drewnianych

W ostatnich latach widzimy trendy w podłogach skupiające się na większych formatach podłóg. Oznacza to, że pojedyncze deski będą większe, a łączeń pomiędzy nimi jest znacznie mniej, co pozwala na uzyskanie bardziej jednolitego wyglądu powierzchni. Długie i szerokie deski (Deska Long) doskonale odnajdują się w większych salonach czy łączonych przestrzeniach.

Zróżnicowane wzory i kolorystyka

Chociaż minimalistyczne i naturalne podłogi są bardzo modne, od kilku lat zaczynamy zauważać więcej różnorodności w kolorach i wzorach. Na salony powróciły jodełki – zarówno klasyczne, jak i francuskie. Ponadto, w projektach i realizacjach pojawiają się podłogi o niejednorodnym wybarwieniu i oryginalnym wykończeniu, stylizowanym na „wiekowe”, jak piła, wyrwa czy pogłębione sęki.