olejowosk

CO TO JEST OLEJOWOSK? CZYM SIĘ RÓŻNI OD LAKIERU, OLEJU I WOSKU?

Olejowosk, inaczej zwany twardym woskiem olejnym, jest połączeniem dwóch substancji, którymi tradycyjnie pokrywało się powierzchni drewniane. Czym się wyróżnia i czy rzeczywiście jest lepszy od swoich poprzedników?

KILKA SŁÓW O POWIERZCHNIACH DREWNIANYCH

W pierwszej kolejności wyjaśnimy w jakim celu stosuje się zabezpieczenie powierzchni drewna przy pomocy oleju, lakieru czy innych preparatów.

Drewno jako naturalny materiał jest higroskopijny (chłonie i oddaje wodę) i oddycha podobnie jak ludzka skóra. Jeśli nie zabezpieczymy drewna, będzie ono narażone na działanie zewnętrznych czynników. Pod wpływem wody lub nadmiernej wilgoci (powyżej 60% wilg. pow.) drewno ulega pęcznieniu, gdyż chłonie wodę poprzez pory. Wysoka temperatura (powyżej 25st.) spowoduje z kolei jego przesuszenie (oddawanie wilgoci do otoczenia), a w efekcie pękanie. Odwrotne skutki przyniesie przesuszone (poniżej 45% wilg.) i zbyt chłodne powietrze (poniżej 17 – 18st.). Powłoki zabezpieczające tworzą także barierę dla grzybów i szkodników, jak również chronią powierzchnię przed zarysowaniami czy wnikaniem brudu.

DREWNO WYKOŃCZONE OLEJOWOSKIEM

Olejowosk, a właściwie twardy wosk olejny stanowi połączenie roślinnych olejów (np. lniany, sojowy, słonecznikowy, ostowy) i wosków naturalnego pochodzenia (kandelia, karnauba). Dzięki temu powłoka zyskuje cechy zarówno jednej, jak i drugiej substancji. Oleje wnikają w pory drewna, tym samym zabezpieczając drewno od wnętrza. kolei woski utrzymują się w wierzchnich warstwach, tworząc ochronną, wilgocioodporną warstwę o mikroporowatej strukturze.

A oto kilka zalet twardego wosku olejnego:

  • pozwala drewnu „oddychać”, dzięki czemu jest bardziej stabilne, a powietrze w domu jest lepszej jakości,
  • wnika wgłąb drewna, impregnując je od środka i umożliwiając zachowanie odpowiedniej elastyczności,
  • substancje woskowe tworzą warstwę ochronną, zabezpieczając drewno przed działaniem wilgoci i wnikaniem brudu,
  • jest antystatyczny (nie przyciąga kurzu),
  • jest ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia.

OLEJOWOSK CZY LAKIER?

Obecnie do wykończenia podłóg czy schodów nie stosuje się już jednoskładnikowych olejów czy wosków, gdyż nie stanowią one wystarczającego zabezpieczenia. Alternatywą dla twardych wosków olejnych jest lakier. Do użytku w prywatnych domach i mieszkaniach zdecydowanie częściej drewno wykańczamy olejowoskiem.

Przede wszystkim twardy wosk olejny łatwo się nakłada i ewentualne uszkodzenia nawierzchni można uzupełnić miejscowo, we własnym zakresie. Ze zdecydowanie większą łatwością można pozbyć się płytkich rys czy uszkodzeń. Wystarczy nałożyć punktowo odpowiedni preparat, by podłoga wyglądała jak nowa. W przypadku lakierów, jakiekolwiek uszkodzenie powłoki wiąże się z koniecznością usunięcia starej warstwy i nałożenia nowej. Taki proces obejmuje kilka dni i musi być wykonany przez doświadczone osoby.

Dodatkowo olejowoski w momencie narażenia powierzchni np. na zalanie, nie łuszczą się i nie odpryskują. Stanowią także lepszą ochronę przed wilgocią, gdyż wnikają w strukturę drewna. Lakier utrzymuje się wyłącznie na powierzchni drewna.

Kolejną zaletą twardych wosków olejnych jest ich naturalny wygląd. Są satynowe i dzięki wnikliwości pięknie uwydatniają rysunek drewna.

Lakier sprawdza się tam, gdzie intensywność użytkowania powierzchni drewnianych jest bardzo wysoka (stopnie schodowe w szkołach, podłogi w korytarzach publicznych i salach tanecznych). Stanowi dobrą ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami drewna, czego nie zapewnia w takim stopniu olejwosk.

Powierzchni lakierowane są jedynym możliwym wyborem, jeśli zależy nam na uzyskaniu mocno połyskującego efektu, niczym tafla wody.

Wybór na pewno nie jest łatwy i zależy wyłącznie od Waszych oczekiwań i upodobań!