szarzenie tarasu drewnianego

ZABEZPIECZENIE TARASU DREWNIANEGO – SZARZENIE DREWNA

Zabezpieczenie tarasu z drewna to jedno z ważniejszych zadań podczas ogrodowych porządków wiosennych i przed zimą. Patynowanie, a inaczej szarzenie drewna to proces naturalny, nie mający wpływu na jego wytrzymałość. Choć nie jest to zjawisko, z którym musimy walczyć, gdyż nie powoduje zmian właściwości drewna, to zmienia jego efekt wizualny. Co raz częściej spotykamy się z opinią, iż patyna na drewnie jest modnym akcentem ogródka. Nie wszyscy jednak chcą, by pierwotny kolor tarasu uległ zmianie, zwłaszcza przy egzotycznych gatunkach drewna. Liczne pytania Klientów o szarzenie tarasu drewnianego zmotywowały nas do utworzenie niniejszego wpisu, który poświęciliśmy temu zagadnieniu.

Dlaczego drewno szarzeje?

Niezależnie od gatunku drewna (modrzew syberyjski, świerk skandynawski czy egzotyki), drewniane deski tarasowe naturalnie ulegają patynowaniu. Dzieje się tak przez zawartość w strukturze drewna jednego z podstawowych składników: ligniny. Występuje ona w ilości ok. 20% i odpowiada za bardzo ważną cechę drewna – zwartość struktury jego komórek. To dzięki ligninie drewno jest wytrzymałe na ściskanie i sztywne. Lignina po wpływem działania promieni UV ulega ściemnieniu, co ma największy wpływ na szarzenie drewna. Ponadto działanie powietrza i wody powodują przemiany chemiczne barwników i garbników oraz wypłukiwanie z drewna substancji rozpuszczalnych w wodzie.

Ciekawostka: podczas produkcji papieru do drewna dodaje się np. wodorotlenek sodu, który powoduje delignifikację (usunięcie ligniny z włókien), powodując zmiękczenie substancji drzewnej.

taras drewniany
Taras z modrzewia syberyjskiego

Zabezpieczenie tarasu drewnianego przed szarzeniem

Proces szarzenia drewna trwa zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy. Zatem po roku od zamontowania tarasu drewnianego, możemy spodziewać się znacznych zmian w jego kolorystyce. Aby uchronić taras drewniany przez zmiennymi warunkami klimatycznymi, a przy okazji opóźnić patynowanie powierzchni drewna, warto dwa razy w roku zadbać o zabezpieczenie tarasu drewnianego i nanieść na deski odpowiedni środek. Więcej o impregnacji i okresowej konserwacji drewna pisaliśmy tutaj: Jak pielęgnować taras drewniany?

Barwienie desek tarasowych

Niestety żaden produkt nie da nam stuprocentowej ochrony przez działaniem promieniowania UV i nie unikniemy naturalnego szarzenia się drewna. Jest jednak jeden sposób, aby w znaczny sposób ograniczyć widoczność patyny powstałej na tarasie. Zastosowanie kryjącego lakieru, oleju, lazury czy bejcy o odcieniu innym niż naturalny (bezbarwny) gwarantuje, że przez długi czas nie będziemy widzieć charakterystycznych szarości. Barwienie tarasu nie sprawdzi się jednak, gdy zależy nam na pięknych, różnorodnych tonacjach gatunków egzotycznych. Koloryzując taki taras nigdy nie uzyskamy wielobarwności egzotyków.

Usuwanie patyny z tarasu – odszarzanie drewna

A co jeśli drewniane deski tarasowe uległy już zszarzeniu? Na szczęście na rynku istnieje wiele produktów (tzw. odszarzaczy do drewna), które pomogą z tym problemem. Po dokładnym oczyszczeniu tarasu, można zastosować środek odszarzający (np. firmy Osmo), który przywraca naturalny odcień drewna. Warto podkreślić, że najlepsze i najnowsze produkty do tarasów są całkowicie biodegradowalne, a więc bezpieczne dla środowiska. Można je bez obaw spłukać, także w kierunku trawy. Po zabiegu odszarzania tarasu, należy ponownie zabezpieczyć go np. olejem.

taras z drewna bangirai
Taras z egzotycznego drewna

Wiosna już zawitała, a to najlepszy moment, by zlecić montaż tarasu. Jeśli szukacie inspiracji, zapraszamy do galerii naszych realizacji tarasów i elewacji.