ciemna podłoga drewniana

PODŁOGI DREWNIANE EKSKLUZYWNE

Jak wybrać podłogi drewniane ekskluzywne w swoim designie? Podłogi z drewna, w zależności od wykończenia i gatunku drewna posiadają zupełnie odmienny charakter. W poniższym wpisie inspirujemy i radzimy jaką drewnianą podłogę wybrać, by dzięki niej stworzyć efekt luksusowego wnętrza.

Podłogi drewniane egzotyczne

Pierwszą z propozycji jest wykorzystanie drewna egzotycznego. Gatunki drewna egzotycznego wprawiają w zachwyt charakterystycznym ubarwieniem i specyficznym, najczęściej całkowicie bezsęcznym usłojeniem. Drzewa takie jak doussie, merbau, palisander, teak, jatoba czy afromosia wzrastają w nietypowych warunkach klimatycznych, skrajnie wilgotnych bądź suchych. Dzięki temu ich struktura bogata jest w nietypowe dla europejskich drzew substancje, a także odznaczają się innym tempem wzrostu. Te czynniki sprawiają, że niektóre z tych gatunków są bardzo twarde lub odporne na wilgoć czy zmiany temperatury.

Podłóg z drewna egzotycznego nie da się pomylić z barwionymi gatunkami rodzimymi. Wielobarwność i piękna struktura drewna egzotyków sprawiają, że podłoga staje się ekskluzywną wizytówką domu.

Jodełka francuska

Detalem na podłodze, które również nie da się ominąć wzrokiem jest wzór jodełki francuskiej. Zwłaszcza w przypadku klepek o większych gabarytach (np. szerokości 10-12cm) podłoga w tym układzie nawiązuje do luksusu. Jodełkę francuską można wykonać w bezsęcznym dębie z efektem surowego drewna lub w ciemnej kolorystyce.

podłoga jodełka francuska
Podłoga dębowa jodełka francuska

Deski drewniane długie i szerokie

Podłogi drewniane ekskluzywne to takie podłogi, które idealnie pasują do pomieszczenia i stanowią jego ozdobę. Nieprzeciętne gabaryty desek drewnianych to prestiż sam w sobie. Brak łączeń na podłodze na całej długości lub szerokości salonu robią niesamowite wrażenie. Podobnie deski drewniane szerokie na 30cm zwrócą uwagę każdego gościa. Deski Long możemy wykonać w dowolnym wybarwieniu, a także w niektórych egzotycznych gatunkach drewna, np. amazaque czy orzechu amerykańskim.

Podłogi drewniane ekskluzywne ciemne

Ciemna kolorystyka drewna idealnie dopasowuje się do luksusowego apartamentu czy domu. Przy dużych oknach lub jasnych ścianach pomieszczenia nie będą zbyt ciemne, a wnętrza nabiorą charakteru. Z kolei do pokoi, do których przychodzimy po chwilę wytchnienia, spokoju i relaksu, można pokusić się o zastosowanie ciemnej podłogi do ścian i mebli w przygaszonych tonacjach.

ekskluzywna ciemna podłoga
Ciemna ekskluzywna podłoga drewniana

Podłogi z drewna bez sęków

Do ekskluzywnych wnętrz najlepiej wybrać drewno bezsęczne lub z niewielką ich ilością. Sęki co prawda nadają naturalnego wydźwięku podłodze, jednak jednocześnie przybierają bardziej rustykalnego stylu. Podłogi drewniane ekskluzywne powinny być estetyczne, ozdobne i spójne. Klasyfikacja naturalna, bez sęków, a jedynie z rysunkiem słoi sprawdzi się zatem w wystawnych pomieszczeniach. Niektóre podłogi, tak jak wyjątkowo długie i szerokie longi nie mogą być wykonane w całkowicie bezsęcznej klasyfikacji. Z uwagi na trudności w uzyskaniu odpowiedniej selekcji wielkogabarytowych elementów drewna, takie deski posiadają sęki. Wyjątkiem są egzotyczne gatunki drewna, na których zazwyczaj występują nieliczne i niewielkie sęki, o ile w ogóle się pojawiają. Jeśli zależy nam na „ukryciu” sęków na gatunkach takich jak dąb, warto zdecydować się na ciemne wybarwienie podłogi.