różne sposoby czyszczenia, mycia drewnianych tarasów

PIELĘGNACJA TARASU DREWNIANEGO

Pielęgnacja tarasu drewnianego to jeden z kluczowych elementów dla zachowania jego trwałości. Taras drewniany stanowi piękną, naturalną ozdobę domu i doskonale sprawdza się zarówno w otoczeniu budynków nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Zewnętrzne czynniki atmosferyczne (opady deszczu i śniegu, zmiany temperatury i wilgotności, działanie promieni słonecznych) wpływają na jego niszczenie. Poniżej wskazujemy jakich efektów można się spodziewać i jak przeprowadzać konserwację tarasu.

Charakterystyczne szarzenie w warstwach przypowierzchniowych to proces naturalny, który jest konsekwencją utleniania się drewna pod wpływem działania promieni słonecznych. Warto zaznaczyć, że powstawanie patyny na powierzchni desek tarasowych nie ma wpływu na zmniejszenie wytrzymałości całej konstrukcji tarasu. Niemniej jednak takie drewno jest bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego bardzo istotne są regularne konserwacje.

O taras drewniany należy dbać podobnie jak o drewnianą podłogę. Wystarczy co roku, po sezonie zimowym (ewentualnie dodatkowo przed zimą), dokładnie oczyścić deski i ponownie je zaolejować lub zabezpieczyć impregnatem przeznaczonym do drewnianych desek tarasowych.

CZYSZCZENIE TARASU DREWNIANEGO

Przed rozpoczęciem nakładania oleju lub impregnatu na deski tarasowe, należy dokładnie oczyścić powierzchnię tarasu. Jeśli znajdują się na nim liście lub większa ilość brudu i piachu, pierwszym krokiem jest wyszorowanie powierzchni. Można zrobić to za pomocą twardych szczotek, a następnie umyć deski, najlepiej z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej. Mycia należy dokonać z użyciem specjalnych środków do czyszczenia tarasów oraz preparatów odszarzających. Pomogą skutecznie pozbyć się plam i zabrudzeń. W ostatnim etapie taras spłukać czystą wodą.

Jeśli na powierzchni gładkich desek występują odstające drzazgi, można je dodatkowo wyszlifować. Jednak nie powinno się szlifować desek ryflowanych na własną rękę, gdyż można je bezpowrotnie uszkodzić.

czyszczenie drewnianego tarasu
Mycie tarasu drewnianego przy pomocy myjki ciśnieniowej.

KONSERWACJA TARASU DREWNIANEGO

Najodpowiedniejszym środkiem zabezpieczającym taras jest olej, lakier z czasem zaczyna się łuszczyć, a lakierobejca nie jest odporna na ścieranie. Ponadto, w przypadku nakładania nowej warstwy oleju nie ma konieczności usuwania starej, a także możliwe jest miejscowe zaolejowanie powierzchni desek. Olej w przeciwieństwie do lakieru, wnika w głąb drewna i pozwala na uwydatnienie jego naturalnego usłojenia.

Olejowanie należy wykonać po dokładnym oczyszczeniu i wyschnięciu powierzchni tarasu. Najlepiej taką konserwację przeprowadzić w okresie wiosennym, gdy temperatura wynosi minimum 10oC. Olej nanosi się za pomocą szerokiego pędzla z włosiem, zarówno w przypadku desek gładkich, jak i ryflowanych.

Ważne, aby nie nakładać zbyt grubej warstwy oleju (jedynie w takiej ilości, która pozwoli na pokrycie całej powierzchni deski). Jeśli po około 15 minutach, na powierzchni gładkich desek zauważymy plamy niewchłoniętego oleju, należy usunąć jego nadmiar, aby nie pozostały ciemniejsze smugi. W wypadku desek ryflowanych, nadmiar oleju pozostały w szczelinach należy usunąć przed upływem godziny.

W zależności od zaleceń producenta danego oleju, wystarczy nałożyć tylko jedną warstwę oleju lub powtórzyć olejowanie po upływie 12 godzin lub doby.

Warto również zwrócić uwagę, czy dany olej/impregnat nadaje się zarówno do drewna egzotycznego, jak i krajowego. Zawsze należy dobrać preparat odpowiedni dla gatunku drewna, z którego wykonane są Wasze deski tarasowe.

konserwacja tarasu drewnianego
Konserwacja tarasu drewnianego.

PIELĘGNACJA TARASU DREWNIANEGO NA „CO DZIEŃ”

Aby zaoszczędzić sobie pracy przy corocznej konserwacji oraz zachować piękny wygląd desek drewnianych przez długie lata, warto regularnie czyścić taras z piasku i większych zabrudzeń.

W okresie zimowym nie należy dopuszczać do zbyt długiego zalegania śniegu na jego powierzchni. Jednak w przypadku dużych przymrozków, absolutnie nie należy usuwać lodu na siłę, aby nie uszkodzić drewna.

Zapraszamy na naszą stronę Roble Tarasy Drewniane, gdzie szczegółowo opisujemy dostępne w ofercie gatunki drewna tarasowego.