światło przy schodach drewnianych

OŚWIETLENIE SCHODOWE – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Oświetlenie schodowe jest jednym z ważniejszych elementów wykończeniowych schodów w domu. To istotny aspekt zarówno estetyczny, jak i praktyczny. Odpowiednio dobrane podświetlenie stopni sprawia, że są one bezpieczne dla domowników, a także pięknie zdobi wnętrze. Warto przemyśleć dobór oświetlenia schodów jeszcze przed ich wykonaniem. Na etapie ich produkcji jesteśmy w stanie wykonać odpowiednie otwory w drewnie lub tak dopasować ich kształt i wykończenie przy ścianie, by zapewnić miejsce na elektrykę. Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez naszych Klientów.

Jakie oświetlenie schodów wybrać?

Schody drewniane umożliwiają niemal niezliczone możliwości aranżacji ich oświetlenia, w zależności od konstrukcji samych schodów, a także usytuowania ścian.

Oświetlenie schodowe należy przede wszystkim dobrać zgodnie ze stylistyką wnętrza i tym samym kryterium kierować się przy wyborze typu schodów. Klasyczne pomieszczenia dobrze jest uzupełnić o proste, stonowane kolorystycznie stopnie na beton z kapinosem. Do takich schodów najodpowiedniejsze będzie oświetlenie schodów punktowe, umieszczone przy ścianie w listwie bądź nad listwą wykończeniową. Oświetlenie schodowe boczne w formie okrągłych lamp ledowych sprawdzi się także przy tradycyjnych schodach policzkowych.

oświetlenie boczne schodów
Schody dębowe z kapinosem i oświetleniem bocznym

Nowoczesne schody drewniane wymuszają zastosowanie bardziej innowacyjnych rozwiązań. Schody półkowe lewitujące przy ścianie fenomenalnie prezentują się przy zastosowaniu oświetlenia schodowego LED, instalowanego pod stopniami. Modernistyczną wersję schodów na beton osiągniemy dodając taśmy LEDowe również mocowane pod stopniami, oświetlające podstopnice lacobel. Do dywanowych schodów drewnianych o nowoczesnym akcencie warto wybrać oświetlenie poręczy. Schowane pod drewnianą poręczą paski LEDowe naświetlą kierunek wchodzenia po schodach i nadadzą pięknego efektu.

schody na beton z podświetleniem led
Schody na beton z podstopnicami lacobel i podświetleniem LED

Oświetlenie schodowe ciepłe czy zimne?

Barwa światła w podświetleniu schodów gra znaczącą rolę estetyczną, ale także oddziałuje na nasze samopoczucie. Światło o temperaturze barwowej poniżej 3300K powszechnie uznaje się za ciepłe, powyżej 5300K za zimne, a pomiędzy tymi wartościami przyjmuje się jako neutralne. Pozostaje to nie bez znaczenia dla naszego nastroju oraz odbieranej przez nas kolorystyki otoczenia.

Ciepła barwa światła wprawia w stan spokoju i rozluźnienia, toteż najlepiej stosować ją w sypialni, salonie czy pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu. Warto pamiętać o tym, że takie oświetlenie sprawia, iż kolory przedmiotów odbieramy w tonacji w kierunku żółci.

Z kolei światło o zimnej barwie lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, w których potrzebujemy się skupić lub aktywnie działać. Takie oświetlenie będzie zatem idealne do biura, siłowni, garażu, ale także pomieszczeń o charakterze nowoczesnym. Ponadto, zimne światło doskonale akcentuje detale, dlatego efektownie prezentuje się w formie pasków LEDowych w łazience czy właśnie przy schodach drewnianych.

Więcej na temat barwy światła można poczytać na stronie jednego z wiodących producentów żarówek (dobór barwy światła).

Oświetlenie schodowe co ile stopni?

Choć nie jest to usystematyzowane, najlepiej gdy oświetlenie schodów w domu zapewnia podświetlenie każdego ze stopni. Jeśli stosowane są taśmy LED pod stopniami, wówczas należy zainstalować je pod każdym ze stopni. Z kolei oświetlenie schodowe boczne, w zależności od mocy żarówek, wystarczy zamocować co dwa lub trzy stopnie. Ze względu na aspekt estetyczny, podświetlenie poręczy powinno wykonać się na całej jej długości.

schody drewniane i podświetlana poręcz
Podświetlana poręcz przy schodach

Jeśli szukacie więcej inspiracji na podświetlenie schodów drewnianych, zapraszamy na naszą stronę do zakładki realizacje.