taras drewniany z modrzewia syberyjskiego

TARAS MODRZEW SYBERYJSKI – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Czy warto wybrać na taras modrzew syberyjski? W jakich warunkach się sprawdzi, jak pielęgnować deski tarasowe z modrzewia i w jakiej kolorystyce występują? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie!

Na taras modrzew syberyjski?

Gatunek drewna to niezwykle istotna kwestia przy zamawianiu tarasu. Od drewnianego tarasu oczekujemy przede wszystkim trwałości, ale także pięknego wyglądu. Jak modrzew syberyjski plasuje się pośród innych gatunków drewna?

Modrzew syberyjski to drzewo iglaste, które rośnie wolno, w surowych warunkach klimatycznych, przez co posiada stosunkowo dużą gęstość rzędu ok. 600kg/m3 (dla drewna o wilg. 12%). Dzięki temu jest materiałem dość trwałym i odpornych na warunki panujące w Polsce.

W porównaniu jednak do egzotycznych gatunków drewna (np. bangkirai czy massaranduba), żywotność modrzewia syberyjskiego nie jest nadzwyczajna. W odkrytej architekturze ogrodowej (bez zadaszenia) jego żywotność ocenia się średnio na 15 – 20lat. Zgodnie z Normą Europejską naturalna odporność modrzewia kwalifikuje się do 3 klasy jako umiarkowanie odporne.

Jak pielęgnować taras z modrzewia syberyjskiego?

Pielęgnacja desek tarasowych modrzewiowych nie odbiega znacznie od innych gatunków drewna. Choć teoretycznie drewno modrzewia syberyjskiego jest naturalnie odporne na działanie czynników zewnętrznych, odpowiednia konserwacja zapewni jego trwałość na dłuższe lata. Sezonowe czyszczenie i nakładanie specjalnego oleju zabezpieczy powierzchnię drewna przed wnikaniem wilgoci i brudu.

deski tarasowe modrzew syberyjski
Modrzewiowe deski tarasowe w naturalnej kolorystyce.

Jaki kolor ma taras modrzewiowy?

Naturalnie deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego mają odcień od bladożółtego do miodowego, z szarymi bądź brązowymi rysunkami sęków. Ten kolor nie utrzymuje się jednak na długo, ponieważ modrzew nie jest odporny na działanie promieniowania UV. Narażony na aktywność promieni słonecznych, z czasem ulega patynowaniu.

taras drewniany z modrzewia syberyjskiego
Taras z naturalnego modrzewia syberyjskiego.

Patynowanie to naturalny proces, który przechodzi każdy taras wykonany z modrzewia syberyjskiego. Srebrzysta powłoka na deskach tarasowych przez jednych jest uwielbiana, inni wolą zachować pierwotny odcień drewna. Aby pozbyć się szarości z desek, należy zastosować tzw. środki odszarzające do tarasów, które skutecznie przywrócą drewnu dawny odcień.

Taras z modrzewia syberyjskiego można także wykończyć barwną powłoką zabezpieczającą. Koloryzowane drewno na dłużej utrzyma swój kolor. Dodatkowo można uzyskać ciekawe wybarwienia i ukryć wzorzystość struktury modrzewia syberyjskiego, która nie wszystkim odpowiada.

Zapraszamy na naszą stronę Roble, gdzie możecie zamówić Wasz wymarzony taras wraz z montażem.