schody na belce

SCHODY BELKOWE DO NOWOCZESNYCH I INDUSTRIALNYCH WNĘTRZ

Jak sama nazwa wskazuje, schody belkowe utrzymują się na konstrukcji składającej się z jednej lub dwóch stalowych belek. To rozwiązanie konstrukcyjne umożliwia stworzenie ażurowych, drewnianych schodów bez podstopnic w nowoczesnej, loftowej stylizacji. Schody na belce można zastosować wszędzie tam, gdzie wymagane jest zastosowanie schodów samonośnych z zabiegiem lub spocznikiem.

Jak montowane są schody belkowe?

Belka mocowana jest bezpośrednio do wylewki oraz do stropu, na specjalnych kotwach chemicznych. Dlatego też montaż samej konstrukcji, bez drewnianych stopni najlepiej wyznaczyć na etap przed instalacją podłóg. Gdy podłoga jest już gotowa, należy wyciąć w podłodze otwór na konstrukcję stalową, jednak w przypadku płytek może skutkować to ich zniszczeniem i koniecznością wymiany.

Stopnie drewniane mocowane są na stalowych platformach, które połączone są z belką/belkami. W standardowym projekcie śruby montażowe i fragment profilu stalowego widoczne są od spodu stopni, tuż przy belce. Jest jednak możliwość zamaskowania łączeń stopni ze stalową konstrukcją. Wówczas w stopniach drewnianych frezujemy otwory na stalowe profile, które po montażu ukrywamy.

Schody jednobelkowe

Najczęstszych typem schodów na stalowej konstrukcji są schody jednobelkowe. W takim wypadku belka przebiega przez sam środek stopnic drewnianych. Stalowa belka może przybierać różne formy, jak również kolorystykę.

schody jednobelkowe z drewnianymi stopniami
Schody drewniane na konstrukcji stalowej.

Kształt belki zależy od indywidualnych preferencji, a także możliwości konstrukcyjnych w danym projekcie. Zwykle belkę wykonujemy w formie prostej o przekroju kwadratu lub prostokąta z dodatkowymi platformami na stopnice bądź w profilu tzw. zetki w górnej części belki (ukształtowanej pod stopnice) i prostej od dołu. Możliwe jest także wyprodukowanie belki w „zetkę” zarówno w części górnej, jak i dolnej. Na zabiegach zazwyczaj belka „łamie się” pod odpowiednim kątem, choć możemy zastosować także wygięcie.

Belki malujemy proszkowo, co daje gwarancję trwałej powłoki, ochrony stali oraz równomiernego pokrycia powierzchni farbą. Oczywiście możemy zastosować farbę w dowolnym wybarwieniu z palety RAL, a także w wykończeniu matowym bądź błyszczącym. Najpopularniejszymi barwami belek, wybieranymi przez naszych Klientów są czerń, antracyt oraz biel.

Schody dwubelkowe

Mniej popularną wersją schodów belkowych są schody dwubelkowe. Posiadają one dwie równolegle biegnące belki, mocowane na końcach stopni. Ze względu na równomierny rozkład ciężaru pomiędzy dwoma belkami oraz stabilność stopni, w tym rozwiązaniu można wykorzystać o wiele cieńsze belki, bez dodatkowych platform pod stopnice.

schody dwubelkowe
Schody na dwóch belkach w formie „zetki”.

Na naszej stronie znajdziecie wybrane realizacje pięknych schodów drewnianych samonośnych. Zapraszamy także do kontaktu mailowego lub telefonicznego w razie pytań lub zainteresowania na wycenę.