bielone podłogi drewniane

PODŁOGI DREWNIANE BIELONE

Podłogi drewniane bielone to jedne z najpopularniejszych rodzajów podłóg stosowanych w ostatnich latach. Efekt bielenia nadaje drewnu niepowtarzalnego odcienia, stonowanego, a jednocześnie naturalnego. Ten wpis w pełni poświęcamy tematyce tych wyjątkowych podłóg.

Jak powstają podłogi drewniane bielone?

Bielenie to niejednokrotnie wieloetapowy proces. Wszystko zależy od oczekiwanego efektu i stopnia zbielenia podłogi. Zabieg ten polega przede wszystkim na rozjaśnieniu powierzchni drewna. Sposobów na takie pojaśnienie powierzchni desek drewnianych jest co najmniej kilka.

Ługowanie drewna

Najczęściej stosujemy metodę ługowania, czyli wytrawianie tanin obecnych w drewnie, które odpowiadają za żółtawy odcień np. dębu czy jesionu. Wytrawienie powierzchni drewna za pomocą silnie zasadowego ługu daje efekt niezwykle naturalnego wybielenia. Słoje i struktura drewna są uwydatnione, a odcień, w zależności od stopnia zługowania, jest lekko bielony do niemal białego. Po procesie ługowania deski zabezpieczamy olejem lub lakierem, w neutralnym odcieniu bądź z dodatkowym pigmentem bieli.

Bielenie drewna farbą, olejem, bejcą lub lakierem

Barwne substancje zabezpieczające do drewna również pozwolą uzyskać bielszą (lub białą) powierzchnię, jednak efekt ten nie będzie wyglądał tak naturalnie, jak przy ługowaniu. W tym przypadku zyskujemy równomiernie rozjaśnioną powierzchnię z zachowaniem lub ukryciem struktury drewna. Ten sposób wykorzystujemy także dla zamówień, w których oczekiwany jest efekt postarzenia, uszkodzenia czy wytarcia podłogi drewnianej. Po nałożeniu preparatu, przy pomocy materiałów ściernych zyskujemy przetarcia typowe dla wiekowych podłóg.

Bielenie na ciemnej podłodze

Charakterystyczne białawe żyłki na szczotkowanej powierzchni drewna uzyskujemy dzięki wykorzystaniu białego oleju. Wówczas uzyskujemy piękne przetarcia, które przypominają spienione fale morskie. Tego typu podłogi stanowią nietuzinkowy detal wnętrza.

podłogi drewniane z efektami bielenia
Podłogi dębowe z efektami bielenia

Gdzie stosować bielone podłogi drewniane?

Jasne deski drewniane to idealna podłoga do wnętrz w stylu skandynawskim, a także boho. Nowoczesne pomieszczenia lubują się w prostocie, dlatego warto wykorzystać w nich podłogi bielone ze stosowanym rysunkiem słoi. Bielone podłogi drewniane sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chcemy optycznie rozjaśnić przestrzeń. Doskonale kontrastują się także z ciemnymi ścianami i meblami, sprawiając jednocześnie, że wnętrze nie jest przytłaczające.

Podłoga drewniana dąb bielony

Najpopularniejszych gatunkiem drewna, który poddajemy bieleniu jest dąb europejski. Ten rodzimy gatunek o stosunkowo dużej twardości i odporności na paczenie się w wersji bielonej zyskuje zupełnie inny klimat. W naturalnej kolorystyce ma charakterystyczną żółtawą barwę z wyraźnym usłojeniem. Dąb bielony przybiera bardziej wyciszony, stonowany odcień, od bladożółtego, poprzez jasnoszary, aż do białawego. Jeśli chcemy uzyskać jeszcze bardziej jednolity odcień, warto zdecydować się na dębową podłogę bieloną w klasie natur (bezsęcznej). Wówczas wyraźniejsze będą jedynie nieco ciemniejsze słoje.

drewniane podłogi jesion i dąb bielony
Jesion bielony i dąb bielony

Podłoga drewniana jesion bielony

Wybielony jesion to kolejny faworyt naszych Klientów. Struktura drewna jesionu jest bardziej symetryczna niż dębu. W naturalnej barwie jesion ma bardzo wyraźne słoje i odcień od żółtego do czerwonawego. Bielony jesion, szczególnie bez sęków, zyskuje piękną, mleczną barwę z kontrastowymi pasami słoi.

Po więcej wariantów kolorystycznych podłóg drewnianych bielonych zapraszamy na naszą stronę: Deska bielona i opalana.