listwy białe czy drewniane

LISTWY PRZYPODŁOGOWE BIAŁE, DREWNIANE CZY MDF?

Listwy przypodłogowe to detal, który jednocześnie pełni funkcję estetycznego wykończenia podłogi oraz ogranicza zabrudzenie ścian. Ten drobny element dekoracyjny ma jednak istotny wpływ na finalny wygląd wnętrza. Listwy mogą nadać pomieszczeniu odpowiedniego stylu, w zależności od ich formy, jak i materiału wykończeniowego. W tym wpisie skupiamy się na właściwym doborze listew przypodłogowych.

Listwy przypodłogowe z drewna czy MDFu?

Podczas wyboru listew przypodłogowych, warto zastanowić się z jakiego materiału mają być wykonane. Drewniane listwy możemy wyprodukować w dwóch opcjach: z litego drewna oraz w wersji fornirowanej. Efekt wizualny tych dwóch rozwiązań jest zbliżony. Różnią się one jednak pewnymi walorami użytkowymi.

Listwy z litego drewna frezujemy z jednego kawałka drewna w wybrany gatunku. Są one oczywiście droższe, zwłaszcza w wariancie drewna egzotycznego, są jednak trwalsze i uszkodzenia są na nich znacznie mniej widoczne. Należy mieć na uwadze, że listwy lite w dłuższych elementach mają tendencję do naturalnej „pracy” drewna. Mogą ulegać wyginaniu się i odkształcaniu w niewłaściwych lub zmiennych warunkach temperatury i/lub wilgotności.

Fornirowane listwy przypodłogowe wykonujemy na podkładzie sosnowym bądź innego materiału bazowego. Takie listwy są tańsze, lecz przy ewentualnych uszkodzeniach powierzchni może być widoczny materiał wewnętrzny, t.j. podkład sosnowy o innym wybarwieniu. Fornirowane listwy mają przewagę nad litymi w kwestii braku pracy. Dzięki zastosowaniu w podkładzie łączeń na mikrowczepy praktycznie nie ulegają odkształceniom.

listwy drewniane
listwy dębowe

Listwy z popularnego MDFu są najtańsze spośród wymienionych opcji. Wodoodporny podkład z MDFu wykańczamy w lakierze o dowolnym odcieniu z palety RAL. Najczęściej wybieranym kolorem jest biały, który w ostatnich latach stał się modny w przypadku listew przypodłogowych. Podobnie jak listwy fornirowane, są one odporne na samoistne zniekształcenia pod wpływem zmian wilgotności czy temperatury.

Kolorystyka listew przypodłogowych

Zarówno listwy fornirowane, lite, jak i z lakierowanego MDFu można wykończyć w niemal dowolnym odcieniu. Jeśli zależy nam na zachowaniu struktury drewna, ale na nietypowym kolorze, najlepszym wyborem będą listwy fornirowane. Z kolei lite drewno warto pozostawić w naturalnym wybarwieniu (szczególnie z gatunku drewna egzotycznego) bądź wykończyć w kolorze podłogi drewnianej. Listwy z MDF są gładkie i nie jest widoczna na nich żadna struktura. Sprawdzają się zarówno w bieli, czerni, jak i innych kolorach.

Wykończenie listew

Wykończenie listew z drewna (litych i fornirowanych), warto dobrać do wykończenia podłogi. Jeśli zatem podłogę drewnianą wykończono twardym woskiem olejnym, ten sam impregnat najlepiej zastosować na listwy. Lakierowana podłoga współgra z lakierowanymi listwami. Ten sam preparat zastosowany do wykończenia drewnianych listew i podłogi zapewni integralny efekt wizualny, ale także ułatwi sprzątanie. Bowiem do lakieru i twardego wosku olejnego powinno stosować się odmienne środki do czyszczenia i ewentualnej impregnacji.

Dobór listew do wnętrza

Do danego stylu wnętrza pasują inne listwy przypodłogowe. Oprócz materiału i koloru do wyboru pozostaje także wysokość oraz profil listew. To właśnie kompilacja tych kilku cech sprawia, że listwy zyskują charakter odpowiedni do konkretnego wnętrza.

Nowoczesne pomieszczenia warto ozdobić listwami prostymi, bez zdobień i z niewielkim zaokrągleniem na krawędzi. Listwy powinny być wykończone w bieli lub w kolorze ścian bądź drzwi. Zdecydowanie modernistycznym akcentem są listwy ukryte w ścianie, oczywiście w tym samym wybarwieniu co ściana.

listwy z mdf
nowoczesne listwy z MDF

W minimalistycznym i skandynawskim wnętrzu zagościć mogą listwy o powyższej charakterystyce bądź proste listwy drewniane w kolorze podłogi. Pasować będą tutaj zarówno listwy o standardowej wysokości 6 – 8cm lub niskie cokoliki.

Listwy do klasycznego i rustykalnego domu wykonujemy zwykle z drewna litego lub w wersji fornirowanej, o prostych kształtach bądź subtelnych profilach.

Mocne żłobienia i efektowne profile listew zarezerwowane są dla wnętrz glamour, prowansalskich, eklektycznych czy modern classic.

listwy białe glamour
listwy białe stylizowane

Zapraszamy na naszą stronę do zakładki listwy przypodłogowe, gdzie znajdziecie specyfikacje i wytyczne naszych listew.