jasne i ciemne schody drewniane

SCHODY DREWNIANE JASNE CZY CIEMNE?

Jakie wybrać schody drewniane jasne czy ciemne? Niezależnie od wybranego koloru i materiału podłogi, schody z drewna można dowolnie wybarwić. Najczęściej wybór pada na odcień schodów dobrany do kolorystyki podłogi. Jednocześnie, do odpowiednio zaaranżowanych pomieszczeń można wprowadzić kontrast pomiędzy tymi elementami wykończenia wnętrza. Poniżej podpowiadamy jak dobierać wybarwienie schodów w zależności od typu wnętrza oraz komfortu użytkowania.

Jasne schody drewniane

Jasne wybarwienie drewna to najczęściej wybierany obecnie wariant. Dotyczy to zarówno podłóg, jak i schodów z gatunków drewna takich jak dąb czy jesion. Naturalny odcień dębu, wchodzący w miodowe i żółtawe tony, doskonale dopełnia pomieszczenia klasyczne oraz rustykalne. W tradycyjnych, ale bardziej dostojnych wnętrzach pięknie prezentują się podłogi i schody z jesionu o charakterystycznym usłojeniu i barwie.

Minimalistyczne i skandynawskie domy warto „ozdobić” schodami z drewna bielonego lub w jaśniejszych kolorach. Bielenie pozwala na uzyskanie stonowanych, pastelowych odcieni drewna, a jednocześnie zachowuje naturalną strukturę i rysunek drewna. Dąb lub jesion w wersjach bielonych wspaniale odnajdą się na schodach w tych stylach. Grab o naturalnie bardzo jasnej barwie także odnajdzie się w koncepcjach minimalistycznych i skandynawskich.

Modernistyczną aranżacją będą z kolei białe stopnie zwłaszcza w opcji schodów półkowych. Lewitujące białe półki z odpowiednim podświetleniem na tle ciemnej ściany i w połączeniu z ciemną podłogą prezentują się zjawiskowo. Białe schody wykańczamy najczęściej w lakierze półmatowym, a powierzchnia może być całkowicie gładka lub z zachowaną strukturą drewna.

schody dębowe na beton jasne
Tradycyjne schody z dębu w naturalnej kolorystyce.

Ciemne drewno do eleganckich wnętrz

Krajowe gatunki drewna jak dąb, jesion, buk czy grab z łatwością można wybarwić na ciemniejszy kolor. Ciemnobrązowe lub ciemnoszare schody wspaniale uzupełnią eleganckie wnętrze.

Niezwykły urok posiadają egzotyczne gatunki drewna, które zwykle posiadają ciemniejszą barwę. Do ciemnych egzotyków należą czekoladowy orzech amerykański, niemal czarne wenge, niezwykłe amazaque czy wielobarwny palisander. Te gatunki ze względu na oryginalne wybarwienie i rysunek są wyjątkowo dekoracyjne. Sprawdzą się w nowoczesnych, a także pałacowych domach.

ciemne schody drewniane
Dębowe schody na beton w ciemnym wybarwieniu.

Schody drewniane jasne czy ciemne są łatwiejsze w utrzymaniu czystości?

Jednym z bardzo istotnych aspektów w kwestii wykończenia powierzchni podłogowych jest łatwość w utrzymaniu ich czystości. Jeśli ma to dla Was duże znaczenie, warto mieć na uwadze, że na ciemnych powierzchniach kurz jest bardziej widoczny. Z drugiej strony drobne zabrudzenia, plamy będą mocniej uwidocznione na jasnym drewnie. Nie bez znaczenia pozostaje także preparat nawierzchniowy. Lakier w większym stopniu przyciąga kurz i sierść, z kolei twardy wosk olejny jest antystatyczny.

A Wy już wybraliście kolorystykę Waszych schodów?