dębowa jodełka klasyczna

DREWNIANY PARKIET JODEŁKA KLASYCZNA

Jodełka klasyczna, zaraz obok wersji chevron, to popularny sposób ułożenia podłogi i piękny akcent wnętrza. Niegdyś bardzo często stosowana jodełka klasyczna na pewien czas odeszła w zapomnienie, by w ostatnich latach wrócić do mody.

Gdzie stosować parkiety układany w jodełkę klasyczną, jakie wymiary klepek wybrać? W poniższym wpisie szczegółowo omawiamy tę wariację podłogi drewnianej.

Jodełka klasyczna – wymiary

Klepki jodełek klasycznych produkujemy w wielu wariantach wymiarowych, dzięki czemu można dostosować je do wnętrza. Jodełki możemy wykonać w wersji bardzo wąskich klepek, jakie kiedyś stosowano, w szerokości np. 7cm. aż do takich w wymiarach standardowych desek podłogowych. Pośrednią opcją jest parkiet w szerokości 10 – 12cm o standardowych długościach 50 – 80cm. Takie klepki są już pokaźniejsze, a usłojenie drewna pięknie wyeksponowane. Imponujące wymiary klepek to 15 i 18cm w szerokości, nawet do 1m długości. To już właściwie deski podłogowe, które układane są pod kątem 90 stopni. Ich wielkie formaty sprawdzą się w dużych pomieszczeniach.

Jodełka klasyczna w klasie bezsęcznej.

Zastosowanie jodełki klasycznej we wnętrzu

Parkiet układany pod kątem 90 stopni z uwagi na drobny, symetryczny wzór pozwala na optyczne zwiększenie powierzchni. Im mniejsza klepka, tym efekt „powiększenia” będzie wyraźniejszy. Z kolei większe klepki, osiągające szerokość standardowych desek, pozwolą na wyeksponowanie pięknej podłogi. Jednocześnie charakterystyczny motyw sprawi, że podłoga nabierze bardziej ozdobnego efektu.

Jodełka klasyczna w obecnych czasach stosowana jest zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Do pomieszczeń w stylu vintage, rustykalnych czy kolonialnych warto wybrać klasyfikację drewna z występującymi sękami (rustykalną). W zależności od oczekiwanego efektu, można wybrać tutaj sęki wypełnione naturalną szpachlą, żywicą czy szpachlą w kontrastowym odcieniu. W tym pierwszym wariancie podłoga nie będzie aż tak bardzo wzorzysta, natomiast pojawiające się sęki wpasują się w klimat tych wnętrz. Z kolei ciemne czy kolorowe sęki, znacznie odróżniające się kolorystyką od twardzielu i bielu na drewnie sprawią, że podłoga będzie wyjątkową ozdobą.

Jodełki klasyczne w nowoczesnej stylistyce to zwykle wybarwione na ciemny odcień klepki lub w naturalnej kolorystyce wybranego drewna. Najczęściej do modernistycznych pomieszczeń Klienci wybierają klasę drewna bezsęczną bądź z sękami wypełnionymi szpachlą w kolorze podłogi. Trafnym wyborem do nowoczesnego domu jest także jodełka z egzotycznego drewna, np. pięknego orzecha amerykańskiego.

Skandynawskie i minimalistyczne wnętrza najlepiej uzupełnić jasną, bieloną jodełką klasyczną w naturalnej klasie. Brak sęków stonuje podłogę, a wzór jodełki układanej pod kątem 90 stopni wprowadzi harmonię.

parkiet jodełka
Parkiet układany w jodełkę klasyczną.

Inspiracji na wnętrza z udziałem jodełki klasycznej można poszukać tutaj: Pinterest.