schody drewniane na beton

SCHODY DREWNIANE LAKIEROWANE CZY OLEJOWANE?

Czym zabezpieczyć schody drewniane? Wielokrotnie słyszymy to pytanie od naszych Klientów, którzy nie wiedzą na jakie wykończenie się zdecydować. Wbrew pozorom, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wybór zależy przede wszystkim od oczekiwań oraz stylu życia domowników. Poniżej postaramy się wyjaśnić na czym polegają różnice oraz w jaki sposób odpowiednio dobrać wykończenie schodów wewnętrznych.

Schody drewniane lakierowane

Lakier to doskonałe zabezpieczenie powierzchni drewnianych, które są narażone na znaczną eksploatację. Drewno lakierowane jest lepiej zabezpieczone przed uderzeniami czy zarysowaniem, gdyż tworzy twardą powłokę na schodach drewnianych. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, iż wszelkie rysy oraz wgniecenia są bardziej widoczne na warstwie lakieru niż na powierzchni zaolejowanej. Wówczas w przypadku renowacji schodów z drewna, konieczne jest usunięcie warstwy lakieru poprzez cyklinowanie całej powierzchni schodów.

Drewniane schody lakierowane tradycyjne

Zastosowanie lakieru daje możliwość wykończenia schodów drewnianych w dowolnej kolorystyce, a także stworzenia matowej lub błyszczącej nawierzchni. Drewno w klasycznych wnętrzach najczęściej wykończone jes w lakierze. A w odpowiednim oświetleniu mienią się i nadają wnętrzu ekskluzywny efekt. Najlepiej w pomieszczeniach tradycyjnych, eleganckich sprawdzają się lakierowane schody kręcone lub wachlarzowe.

Lakierowane schody drewniane nowoczesne

Pięknie prezentują się zwłaszcza schody w jednolitej kolorystyce, np. schody lakierowane białe. Lakierowane białe schody dywanowe w zestawieniu ze szklaną balustradą to doskonały akcent do modernistycznego wnętrza. Wrażenie robią także stopnie czarne np. w formie schodów półkowych, które z podświetleniem LED są wręcz zjawiskowe. Nowoczesny efekt na schodach z drewna w naturalnej kolorystyce można uzyskać wykorzystując matową wersję lakieru. Satynowe wykończenie komponuje się ze współczesnymi detalami.

schody drewniane białe
schody drewniane białe lakierowane

Schody drewniane olejowane

Drewno wykończone twardym woskiem olejnym jest estetyczne wizualnie, stonowane i zachowuje naturalny wygląd. Ponadto niekwestionowaną zaletą tego wykończenia jest możliwość punktowego uzupełnienia przetarć czy ubytków powstałych na powierzchni drewna. Twardy wosk olejny, w przeciwieństwie do lakieru, nie tworzy twardej powłoki na stopniach drewnianych, a wnika w głąb struktury drewna. Takie wykończenie drewna pozwala na jego zabezpieczenie przed działaniem wilgoci, impregnuje je.

Olejowane schody z drewna egzotycznego

Twardy wosk olejny pięknie eksponuje kolorystykę oraz usłojenie drewna, dlatego w tym wariancie warto rozważyć twarde drewno egzotyczne. Jatoba, teak, merbau czy padouk to gatunki drewna, które posiadają wyjątkowe barwy i specyficzny rysunek drewna. Wykonane z nich schody najlepiej prezentują się właśnie w wersji olejowanej.

dywanowe schody z drewna egzotycznego
schody dywanowe z orzecha amerykańskiego

Schody drewniane postarzane

Unikatowe wykończenie, jak celowo postarzane schody, z efektem piły czy też surowego drewna zachowują pożądany efekt jedynie w wersji olejowanej.

schody belkowe z postarzanego drewna
schody drewniane postarzane

Schody drewniane olejowane – oświetlenie

Przy mocnym oświetleniu schodów, np. paskach LED zastosowanych pod stopniami, twardy wosk olejny będzie idealnym rozwiązaniem. Nie będzie znacznie odbijał światła, a tym samym drewniane stopnie będą wyglądały naturalnie.

Więcej inspiracji znajdą Państwo w zakładce REALIZACJE.