schody półkowe drewniane

SCHODY DREWNIANE ZABIEGOWE – ROZWIĄZANIA I INSPIRACJE

Drewniane schody z zabiegiem to częste rozwiązanie wszędzie tam, gdzie trzeba zminimalizować przestrzeń, jaką zajmują schody. Są one mniej wygodnie niż schody z podestem, ale pozwalają ograniczyć zajmowane przez nich miejsce. Dodatkowo można stworzyć je właściwie w każdym wariancie konstrukcyjnym, a przy tym wyglądają bardzo ciekawie.

Co to są schody zabiegowe?

Zabieg w schodach to nic innego jak skręt biegu, w którym występują stopnie klinowe w formie wydłużonych trapezów lub trójkątów. Schody zabiegowe w widoku lotu ptaka przyjmują kształt litery „U”. Zajmują ok. 4,5m2, czyli nawet pół metra kwadratowego mniej niż schody w prostym biegu.

schody na beton drewniane z oświetleniem
Drewniane schody z zabiegiem

Schody zabiegowe na beton

Żelbetowe schody z zabiegiem to bardzo popularny wariant, który często spotyka się w domach w zabudowie bliźniaczej czy też szeregowej. Drewniane stopnie możemy wykonać w dowolnych kształtach, a dopasowanie ich do betonu nie stanowi żadnego problemu. Nieregularne stopnie na betonie prezentują się równie estetycznie co w wersji samonośnej. Inspiracje na temat wykończenia i kolorystyki takich schodów znajdziecie tutaj: Roble Schody Realizacje.

schody drewniane zabiegowe
Schody zabiegowe dębowe na beton

Schody zabiegowe dywanowe

Szukając inspiracji ciekawych, nowoczesnych schodów, z pewnością spotkamy się ze schodami drewnianymi dywanowymi. Zwykle występują one w prostym biegu, ale jeśli tylko obecne są punkty zaczepu, jesteśmy w stanie wyprodukować zabiegowe schody dywanowe. Zabieg w samonośnych schodach dywanowych to ciekawy detal, a stopnie przypominają piękną harmonijkę. „Dywanówki” wpasują się w styl nowoczesny, jeśli wykorzystamy do nich modernistyczną balustradę. Z kolei w zestawieniu z klasycznymi tralkami, będą komponowały się także z tradycyjnym stylem. Jeśli chcemy zyskać dodatkową przestrzeń, możemy stworzyć pod schodami półki, jak na poniższym zdjęciu.

schody dywanowe zabiegowe
schody dywanowe zabiegowe

Schody zabiegowe ażurowe

Samonośne schody również możemy wykonać z zabiegiem, dzięki któremu zmniejszymy ich powierzchnię. Nieschematyczny design to schody półkowe zabiegowe, które zachwycają lewitującymi stopniami o oryginalnych zarysach. To zdecydowanie nowoczesny wariant. Otwarte schody belkowe podobnie możemy stworzyć w takim układzie, a wówczas belka może być wygięta lub modułowa (łamana). Takie schody mogą być elementem wykończenia wnętrza w stylu industrialnym lub współczesnym. Schody drewniane policzkowe odnajdą się we wnętrzu klasycznym, glamour lub retro.

schody zabiegowe samonośne
schody drewniane samonośne

Balustrada do drewnianych schodów z zabiegiem

Do schodów zabiegowych ażurowych możemy zamocować właściwie każdą balustradę, która pasuje do wnętrza. Szklana balustrada na rotulach, w ramie lub wpuszczana w stopnie jest wówczas odpowiednio docinana, by idealnie dopasować się do biegu. Z kolei drewniane czy metalowe balustrady na zabiegu są zwykle rozstawione tylko na pełnych stopniach, a na zabiegu montujemy słupki bazowe.

schody drewniane z zabiegiem
Schody drewniane policzkowe z balustradą