schody półkowe, stopnie drewniane

SCHODY PÓŁKOWE – PIĘKNE, ALE CZY PRAKTYCZNE?

Schody półkowe to z pewnością jedne z tych elementów wnętrz, które robią wrażenie. Wielu naszych Klientów, którym podoba się efekt schodów „unoszących się w powietrzu”, ma wątpliwości czy takie schody będą także funkcjonalne. Poniżej odpowiadamy na cztery najczęściej pojawiające się pytania, które rozwieją niejasności.

Jak mocowana jest konstrukcja schodów półkowych?

Mocowanie konstrukcji, na której utrzymują się stopnie schodów półkowych zależy od rodzaju i przygotowania ściany, na które mają się one znajdować. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest mocowanie punktowe, tzn. zakotwiczenie w ścianie pojedynczych stalowych elementów konstrukcyjnych, po jednym na stopień. Taki system można zastosować jednak tylko wówczas, gdy ściana jest odpowiednio wzmocniona (tworzy się żelbetową, zbrojoną ścianę). Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wykonania konstrukcji po tynkowaniu ścian.

Jeśli jednak wzmocnienie ściany nie zostało przemyślane na etapie budowy (ściana z pustaków), instalujemy na ścianie belkę długą na cały bieg schodów. Do niej przyspawane są elementy konstrukcyjne jak w powyższym systemie. Taką belkę musimy zamocować jeszcze przed pracami wykończeniowymi ścian, t.j. tynkowanie, malowanie, aby ukryć konstrukcję.

schody samonośne drewniane

Czy stopnie są wystarczająco stabilne?

Jak wspomnieliśmy w powyższym zagadnieniu, stopnie schodów półkowych wspierają się na solidnej stalowej konstrukcji. Dlatego też nie ma obaw, by stopnie mogły ulec deformacji pod ciężarem człowieka będącego w ruchu. Warto mieć jednak na uwadze, iż stopnie nawet na tak mocnej konstrukcji, mogą minimalnie drgać. Może się to nasilić przy szerokim biegu schodów, co jest naturalnym zjawiskiem, nie ingerującym w bezpieczeństwo użytkowników.

Jak wykończone są schody półkowe?

Konstrukcja schodów półkowych jest niewidoczna, częściowo ukryta w ścianie, a częściowo zasłonięta stopniami drewnianymi. Stopnie wykonujemy są z wybranego gatunku drewna i okalają stalową konstrukcję wychodzącą poza lico ściany, na której się utrzymują. Stopnie wykańczamy zatem drewnem z każdej widocznej strony, nie są uwidocznione stalowe moduły.

schody samonośne półkowe

Czy schody półkowe są bezpieczne?

Jednym z najważniejszych aspektów, które bierzemy pod uwagę wybierając schody wewnętrzne jest ich bezpieczeństwo. Jak opisaliśmy w powyższych podpunktach, lewitujące stopnie są stabilne i nie grozi im zerwanie, jednak pozostaną w pełni bezpieczne do użytkowania, jeśli będą posiadały balustradę. Niejednokrotnie, dla zachowania efektu unoszenia się stopni w powietrzu, Klienci rezygnują z balustrady. Wystarczy jednak szklana balustrada na rotulach bez pochwytu, by cieszyć się fenomenem tych schodów, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo domowników.

A może macie inne pytania dotyczące schodów półkowych? Zapraszamy do kontaktu przez nasz formularz na stronie internetowej www.roble.eu/kontakt lub przez facebook www.facebook.pl/roblepoland.