drzwi wewnętrzne drewniane

MONTAŻ DRZWI WEWNĘTRZNYCH

Drzwi wewnętrzne to element niemal każdego wnętrza. Planując wykończenie lub remont domu czy mieszkania, trzeba przemyśleć wiele kwestii. Jedną z nich jest dobór drzwi wewnętrznych i system ich mocowania. W zależności od typu drzwi, ich montaż będzie przebiegał inaczej. Przede wszystkim niektóre z rozwiązań wymagają dokładnego zaplanowania z uwagi na np. konieczność umieszczenia konstrukcji wewnątrz ścian. Poniżej przedstawiamy co należy wziąć pod uwagę podczas ustalania etapów prac wykończeniowych, biorąc pod uwagę cztery typy drzwi wewnętrznych.

Klasyczne drzwi wewnętrzne z ościeżnicą

Drzwi z tradycyjną ościeżnicą są stosunkowo łatwe w montażu i zwykle nie wymagają znaczącej ingerencji w otaczające je ściany. Produkując drzwi na zmówienie, zawsze dokonujemy pomiarów otworu drzwiowego w murach, by zapewnić jak najdokładniejsze dopasowanie ościeżnicy. Montaż kilku par takich drzwi z reguły nie trwa dłużej niż dzień lub dwa.

Drzwi przesuwne naścienne (z systemem przesuwnym na zewnątrz ściany)

Ten typ drzwi jest najprostszy w instalacji, gdyż system przesuwny (prowadnicę) montujemy w górnej części otworu drzwiowego. Dlatego możemy zainstalować je właściwie na każdym etapie, nawet po skończeniu prac wykończeniowych czy remontowych. Istnieją jednak pewne ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze tego typu drzwi. Jednym z nich jest stan nadproża, a właściwie jego wytrzymałość. Ten fragment ściany musi być na tyle mocny, aby utrzymał cały ciężar prowadnicy wraz z przesuwającym się w niej skrzydłem drzwiowym. Ciężar skrzydła zależy od wielu czynników, t.j. gatunek drewna, dodatkowe wstawki, wypełnienia, ewentualne okucia itp. W przypadku, gdy nadproże nie jest wystarczająco stabilne, konieczne będzie jest wzmocnienie. Trzeba też pamiętać, że drzwi przesuwne naścienne muszą mieć miejsce na rozsunięcie się – pod tym katem należy przemyśleć umiejscowienie prowadnicy.

drzwi drewniane klasyczne i przesuwne

Drzwi wewnętrzne przesuwne chowane w ścianie (kasetowe)

W przeciwieństwie do powyższego typu drzwi, drzwi kasetowe montujemy w taki sposób, że ich skrzydło chowa się w ścianie po otwarciu. Wykorzystanie minimalnej powierzchni pozwala na swobodną aranżację ścian i ustawianie mebli w pobliżu drzwi. By osiągnąć taki efekt, jeszcze na etapie budowy ścian lub przy okazji generalnego remontu, do ściany wprowadzamy specjalne profile (kieszenie). Pozwolą one na schowanie się w nich drzwi. Ta wspomniana ingerencja we wnętrze ściany wymusza zaplanowanie montażu takiego systemu podczas budowy lub przebudowy ścian. Niezwykle istotną kwestią jest grubość takiej ściany, która zwykle nie może być cieńsza niż 12-15cm.

Drzwi zlicowane ze ścianą

Drzwi z ukrytymi ościeżnicami dają piękny efekt wizualny jednej powierzchni ściany i skrzydła drzwiowego. Podobnie jak drzwi przesuwne kieszeniowe, drzwi ukryte w ścianie warto zamontować na etapie wykończeniowym lub remontowym. Co prawda ościeżnice nie są montowane tak głęboko jak kasety drzwi przesuwnych, jednak ukryta ościeżnica, po zamocowaniu do ścian, musi zostać zagipsowana bądź przykryta płytą kartonowo-gipsową. Warto wiedzieć, że ukrytą ościeżnicę musimy zainstalować przed położeniem podłogi, natomiast samo skrzydło można zawiesić w dowolnym momencie.

drzwi przesuwne i drzwi zlicowane ze ścianą

Jeśli macie do nas pytania dotyczące drzwi wewnętrznych, zapraszamy do kontaktu www.roble.eu/kontakt.