nietypowe balustrady

ORYGINALNE BALUSTRADY DO SCHODÓW DREWNIANYCH

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że balustrady stanowią nie tylko zabezpieczenie schodów drewnianych, ale także potencjalną ozdobę. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Niektórzy wolą wyeksponować piękne stopnie z egzotycznego drewna bądź wyjątkowe w swoich gabarytach. Inni zdecydują się na imponujące, dekoratywne balustrady dopasowane do stylu wnętrza.

Jeśli należycie do tego drugiego kręgu, koniecznie przeczytajcie jak wybrać nietuzinkową balustradę do Waszych schodów!

Balustrady aż po sufit

O tych balustradach wspominaliśmy także w poście o balustradach drewnianych. Są to przede wszystkim drewniane, ale również stalowe pionowe profile o przekroju kwadratowym lub prostokątnym. Sięgają one aż do sufitu bieżącego lub kolejnego piętra, na którym kończą się schody. To niesamowicie zjawiskowe rozwiązanie doskonale prezentuje się przy schodach dywanowych. W równym stopniu nadzwyczajnie będę uzupełniały standardowe stopnie drewniane na beton.

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku schodów dywanowych samonośnych jest dobór kontrastowych odcieni wykończenia drewna stopni i balustrady. Na przykład schody w jasnej barwie i ciemna balustrada stworzą połączenie, w którym żaden z tych elementów pozostanie widoczny. Z kolei taki sam kolor drewna schodów i pionowych profili „barierki” stworzą harmonijną kompilację. W szczególności gdy balustrada rozpoczynać się będzie na stopniach, kreując wrażenie jakby stanowiły one jeden element.

balustrady drewniane i metalowe długie profile

Warto wiedzieć, że metalowe profile mogą być wykonane w niemal dowolnych wymiarach i przekrojach. Z kolei profile z drewna, by zachowały swój kształt na lata, należy wykonać w odpowiedniej technologii. Drewno ulega naturalnym odkształceniom pod wpływem działania zmiennej temperatury i wilgotności, których wartości na stałym poziomie trudno jest utrzymać nawet w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego też pełne, lite drewno nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku długich elementów, których minimalne deformacje będą widoczne.

Balustrady do schodów o nietypowym wzornictwie

W tej kategorii koniecznie musimy wspomnieć o tradycyjnych kutych balustradach, jak również o nowoczesnych taflach w ażurowe wzory.

Balustrady z kutej stali to ponadczasowy detal, który wpasuje się w pomieszczenia o stylu klasycznym, barokowym czy glamour. Obecne trendy nierzadko wykorzystują je również w nowoczesnych wnętrzach. Tego typu balustrady mogą być wykończone w dowolnej kolorystyce. Najczęściej stosowane są w matowej lub połyskującej czerni i bieli, metalicznym złocie czy srebrze. W kwestii wzornictwa, kuta stal daje wiele możliwości. Możemy wykonać balustrady w formach geometrycznych, poprzez typowe kwiatowe ornamenty, aż po zdobnicze, fikuśne motywy tematyczne. Indywidualnie zaprojektowana kuta balustrada będzie z pewnością niepowtarzalnym akcentem schodów w strefie wejściowej bądź eleganckim salonie.

Nowoczesne balustrady produkowane zwykle z płyt MDF bądź cienkich blach metalowych to stosunkowo nowy trend. Tafle z drewnopochodnego materiału lub metalu są poddawane obróbce CNC, w której tworzone są ażurowe wzory. Jedynym ograniczeniem wobec zdobnictwa są wyobraźnia oraz możliwości technologiczne. Niewykonalne mogą okazać się zbyt wąskie linie, a także każdy niewycięty element grafiki musi mieć połączenie. Barwa takiej balustrady, podobnie jak w wypadku balustrad z kutej stali, może być dowolna. Lakierowanie wykonuje się metodą natryskową w celu uzyskania jednolitej kolorystyki i gładkiej powierzchni.

balustrady z kutej stali i wycinane laserowo

Jakie balustrady Wy wybierzecie? A może wolicie wersję uwidaczniającą piękno naturalnych, drewnianych stopni, np. szklaną?