montaż podłogi drewniane

4 SPOSOBY MONTAŻU PODŁÓG DREWNIANYCH

Montaż podłóg drewnianych można wykonać kilkoma metodami, w zależności od rodzaju wybranej podłogi drewnianej oraz oczekiwanego efektu. Sposób montażu drewnianej podłogi jest, zaraz po jakości materiału, najważniejszym czynnikiem, który decyduje o trwałości posadzki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że odpowiednio zainstalowana podłoga drewniana to inwestycja nawet na kilkadziesiąt lat. Jakie są zatem możliwości?

Montaż podłóg drewnianych na pływająco

Instalacja podłogi w systemie pływającym to montaż desek drewnianych bez klejenia do podłoża. Deski lub klepki, które posiadają specjalny system mocowań na krawędziach można układać na posadzce betonowej z pominięciem jej gruntowania i nakładania kleju.

Jest to szybki i niedrogi sposób na montaż, jednak odkrywa wiele wad podczas użytkowania. Uciążliwe dla domowników może być charakterystyczne stukanie przy chodzeniu po deskach, podobne jak w przypadku paneli. Ponadto, gdy po czasie właściciele podłogi będą chcieli przeprowadzić jej kompleksową renowację, nie będzie to możliwe. Cyklinowanie podłogi za pomocą specjalnych maszyn może odbywać się tylko na podłodze przytwierdzonej do posadzki betonowej. Nie można także instalować takiej podłogi nad ogrzewaniem podłogowym.

Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu w montażu podłóg drewnianych, nie wykonujemy montażu w systemie „na pływająco” z uwagi na wspomniane wyżej słabe punkty.

Montaż podłogi drewnianej na kleju do betonu lub gładzi cemontowej/gipsowej

Montaż podłóg drewnianych w oparciu o przyklejenie do podłoża stosujemy w 95% inwestycji. Ten sposób zakłada zagruntowanie wylewki, nałożenie kleju oraz przyklejenie desek/klepek do posadzki. Podłoga, mimo zastosowania kleju, jest gotowa do użytkowania niemal tuż po montażu. Odpowiednio przygotowane profesjonalne kleje schną bardzo szybko i trwale wiążą.

Niekwestionowaną zaletą tego sposobu montażu jest fakt, iż tylko tak zamontowane podłogi drewniane mogą być zainstalowane na ogrzewaniu podłogowym. Taka podłoga pozostaje także wytrzymała i trwała przez długie lata. Odnawianie, cyklinowanie może odbywać się cyklicznie, bez żadnych szkód dla dalszego użytkowania i trwałości podłogi.

podłoga drewniana

Montaż podłogi drewnianej na legarach

Ten typ montażu stosujemy np. podczas prac konserwatorskich w pomieszczeniach, w których posadzka jest niestabilna (w wiekowych obiektach bez wylewek) bądź gdy chcemy utworzyć podłogę na wyższym poziomie, tak jak w przypadku scen w teatrach.

W tej metodzie do instalacji podłogi wykorzystujemy legary, które umiejscawiamy na podłożu na specjalnych podkładkach, a następnie do legarów przykręcamy płyty OSB lub podobne, do których kleimy podłogę drewnianą jak w punkcie 2.

Montaż podłóg drewnianych do ściany

Modne w ostatnich latach stają się ściany wykończone drewnem, często szerokimi deskami podłogowymi lub jodełką klasyczną bądź francuską. Jest to niezwykle efektowny element wystroju wnętrza, a także doskonały sposób na wyróżnienie fragmentu ściany. Na fragmencie ściany wykończonej drewnem w salonie można zawiesić telewizor, a w holu wejściowym lustro, uzyskując estetyczny akcent dekoracyjny.

Podłogi na ścianach montujemy podobnie jak w punkcie 3, jednak z pominięciem instalacji legarów – płytę typu OSB przykręcamy bezpośrednio do ściany, a następnie kleimy wybraną podłogę. Montaż drewnianej jodełki czy desek na ścianie bez wykorzystania płyty typu OSB mogłoby spowodować odkształcenia drewna oraz ich odklejanie od ściany (kleje stosowane do podłóg odspajają się od tynku).

A może macie jeszcze dodatkowe pytania? Z przyjemnością pomożemy rozwiać wszelkie wątpliwości – kontaktujcie się z nami mailowo lub telefonicznie www.roble.eu/kontakt.