pielęgnacja drewna domowe sposoby

DOMOWE METODY CZYSZCZENIA POWIERZCHNI DREWNIANYCH – PRZEGLĄD I OCENA WPŁYWU NA DREWNO

Z pewnością spotkaliście się z licznymi poradami dotyczącymi czyszczenia różnych powierzchni. Choć na sklepowych półkach odnajdziemy wiele produktów do mycia podłóg, okien i mebli, coraz trudniej wybrać ten właściwy. Zwracamy uwagę nie tylko na skuteczność, ale znacznie częściej w obecnych czasach staramy się  dobrać detergenty ekologiczne, z naturalnymi składnikami, nieszkodliwe dla środowiska i naszego zdrowia. Poniżej postaramy się omówić poszczególne niekonwencjonalne metody pielęgnacji drewnianych powierzchni.

Ocet jako pogromca brudu

Najczęściej spotykanym domowym sposobem na czyszczenie różnego rodzaju powierzchni jest ocet. Dodatek szklanki octu na 4 litry wody to przepis na naturalny detergent, którym można umyć niemal wszystko. Rzeczywiście, specyfik ten sprawdza się w przypadku usuwaniu brudu, ale ze względu na właściwości zakwaszające (ocet to wodny roztwór kwasu octowego), nie powinien być stosowany na podłogi drewniane oraz wszelkie delikatne powierzchnie. Regularne stosowanie octu jako środka czyszczącego drewno może spowodować uszkodzenie jego powierzchni, zmniejszenie połysku (zwłaszcza w przypadku tych lakierowanych) oraz zmatowienie.

Herbata jako specyfik do ciemnych podłóg

Kolejnym sposobem na ekonomiczne i naturalne doprowadzenie do czystości drewnianych podłóg jest wykorzystanie herbaty! Tak, chodzi o najzwyklejszą czarną herbatę, którą większość z nas posiada w kuchennej szafce. Miksturę ¼ litra wody zaparzonej z 6 torebkami herbaty, dolewa się do 2-3 litrów wody i nakłada się za pomocą czystej, suchej ściereczki, starając się dokładnie rozprowadzić roztwór, ale nie namoczyć powierzchni drewna. Za właściwości czyszczące jest tutaj odpowiedzialna tanina, która naturalnie występuje w wielu roślinach, a także korze dębu. Tanina jest antyseptyczna, dzięki czemu także „odkaża” powierzchnię, ale jednocześnie każdy z własnego doświadczenia wie, że zwłaszcza czarna herbata powoduje zabrudzenia ceramiki czy zębów. Dlatego też, stosowanie roztworu z czarnej herbaty może być stosowane jedynie w przypadku ciemnego drewna. Przed zastosowaniem takiego detergentu na powierzchnię drewna, najlepiej użyć go tylko miejscowo, a w przypadku wystąpienia przebarwień, przetrzeć miejsce ściereczką zwilżoną czystą wodą.

Oleje roślinne i oliwa z oliwek jako środki zabezpieczające powierzchnię

Domowe metody na impregnację podłogi drewnianej polegają na myciu podłogi przy użyciu spożywczych olejów roślinnych bądź oliwy z oliwek rozcieńczonych wodą. Systematyczne stosowanie tego sposobu może skutkować zmatowieniem powierzchni, spowodowanym kumulowaniem się warstw oleju na warstwie powłoki zabezpieczającej drewno (w szczególności lakieru). Nawet w przypadku podłóg olejowanych codzienna pielęgnacja podłogi powinna ograniczać się do odkurzania i mycia mopem lekko zwilżonym wodą, a okresową impregnację należy przeprowadzać w miarę widocznego zużycia warstwy oleju bądź raz na pół roku/rok, najlepiej przy użyciu przeznaczonych do tego preparatów.

Soda oczyszczona na uporczywe zabrudzenia

Stosowana do wypieków soda oczyszczona już od wielu lat wykorzystywana jest przy okazji domowych porządków. Z pomocą sody oczyszczonej można usunąć kamień, przypalone jedzenie na dnie garnka i wiele innych uporczywych zabrudzeń. O ile zastosowanie sody na stal czy ceramikę może nie mieć szkodliwego wpływu, drewno jest zbyt delikatnym materiałem na tak inwazyjne środki. Szorowanie zabrudzeń na drewnie sodą oczyszczoną nie tylko zniszczy powłokę impregnującą (lakier lub olej), ale może także uszkodzić powierzchnię drewna. Trudne do usunięcia plamy należy w miarę możliwości usunąć przy pomocy ściereczki zwilżonej wodą, bądź też niewielką ilością mydła (a mydliny zmyć czystą ściereczką, aby nie pozostawić na powierzchni drewna osadu).

pielęgnacja podłogi drewnianej

Pielęgnacja drewna na podłodze i schodach wymaga rozwagi, a niektóre ekologiczne i ekonomiczne sposoby mogą naruszyć warstwę ochronną drewnianych powierzchni. Przed zastosowaniem którejkolwiek z powyższych metod warto dopytać producenta podłogi/schodów jaki produkt będzie odpowiedni.