drzwi wewnętrzne drewniane

CENY DRZWI WEWNĘTRZNYCH

Drzwi wewnętrzne to bardzo istotny element wykończenia wnętrza, który, podobnie jak schody, jest nie tylko niezbędną, funkcjonalną częścią domu, ale także integralną ozdobą. Wybierając drzwi wewnętrzne i analizując ich ceny, zastanawiacie się pewnie skąd bierze się tak duża rozbieżność w kosztach oraz które drzwi będą rozsądnym wyborem? Poniżej postaramy się wyjaśnić kilka istotnych kwestii i pomóc Wam w podjęciu tej niełatwej decyzji.

Materiał drzwi a ich cena

Materiał, z jakiego są wykonane drzwi wewnętrzne to niezwykle istotny czynnik, który ma wpływ nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jakość i trwałość.

Należy zwrócić uwagę, że niejednokrotnie drzwi wewnętrzne, które w nazwie kryją „dąb”, „dąb europejski”, synonimy tych słów lub terminy powiązane z innymi gatunkami drewna, wskazują jedynie na barwę drzwi, a nie materiał, z którego zostały wykonane. Warto zapoznać się z dokładną specyfikacją drzwi wewnętrznych, by uniknąć niepotrzebnych „niespodzianek”.

W popularnych marketach sieciowych można „upolować” drzwi wewnętrzne w bardzo niskich cenach, rzędu kilkuset złotych za komplet skrzydło + ościeżnica, z kolei drzwi na zamówienie z „wyższej półki” kosztują kilka tysięcy złotych. Na czym polega różnica?

Drzwi wykonane z płyt wiórowych bądź pilśniowychlekkie i stanowią dobrą izolację akustyczną, a przez zastosowanie tanich materiałów do ich produkcji – widnieją na znacznie niższych półkach cenowych od drzwi drewnianych. Mogą być wykończone okleiną naturalną lub sztuczną, wybarwione na dowolny kolor, jednak pozostają imitacją drzwi drewnianych. Jeśli drzwi wykonane z tego typu płyt (np. popularnego MDF) ulegną zniszczeniu, ich naprawa zwykle nie jest możliwa i kończy się zakupem nowych drzwi i wymianą.

Drzwi drewniane mogą być wykonane z litego drewna, jednak najczęściej (aby zachować odpowiednią stabilność wymiarową) wykonujemy ramę z drewna miękkiego, którą wykańczamy kilkumilimetrowym obłogiem z wybranego gatunku drewna szlachetnego. Choć drewno jest z reguły cięższe od płyt wiórowych i pilśniowych, drewniane wnętrze skrzydła drzwi nie ma większego znaczenia na ich użytkowanie – odpowiedni dobór zawiasów pozwala na swobodne otwieranie i zamykanie. Powierzchnia drzwi drewnianych może być dodatkowo wyszczotkowana, aby uwydatnić usłojenie, wygładzona z zachowaniem struktury. Drewniane drzwi można zabezpieczyć zarówno olejem/lakierem bezbarwnym, jak i substancją w dowolnej kolorystyce, np. bieli.

drzwi drewniane białe

Zaletą drzwi drewnianych jest fakt, iż można je naprawiać przy uszkodzeniach, a gdy ich powierzchnia po latach będzie zniszczona bądź kolor drzwi się znudzi, możliwe będzie ich odnowienie. Co więcej, drewno stosowane w domu o stabilnych warunkach atmosferycznych, stwarza korzystny dla zdrowia mikroklimat, regulując poziom wilgotności w pomieszczeniach.

Najdroższe spośród drzwi drewnianych są wykończone drewnem egzotycznym. Niezwykły efekt dają zwłaszcza te gatunki „egzotyków”, które odznaczają się wyjątkową barwą, jak np. palisander, afromosia lub amazaque.

Rodzaje drzwi a ich cena

Oczywisty wpływ na cenę drzwi wewnętrznych ma także ich rodzaj, konstrukcja oraz detale. Jednymi z droższych rozwiązań są drzwi, które wymagają zastosowania nietypowych ościeżnic, tak jak drzwi zlicowane ze ścianą oraz drzwi przesuwne chowane w ścianie (kosztują średnio kilkaset złotych więcej od drzwi z tradycyjną ościeżnicą). Droższe od prostych jednoskrzydłowych drzwi będą także drzwi o ponadprzeciętnych gabarytach, których cena ustalana jest indywidualnie, drzwi z dodatkowymi detalami (np. frezy na powierzchni skrzydeł, korony ościeżnic, wstawki ze szkła czy metalu) oraz dwuskrzydłowe (zwykle dwukrotność ceny drzwi jednoskrzydłowych). Najtańsze pozostają oczywiście niestylizowane drzwi z jednym skrzydłem o powszechnych wymiarach, a ich cenę będzie generował przede wszystkim materiał, z jakiego są wykonane.

drewniane drzwi stylizowane

Podsumowanie

Wybór drzwi wewnętrznych należy do jednej z ważniejszych decyzji w trakcie urządzania mieszkania czy domu. Podczas gdy mebel można z łatwością przestawić lub zamienić na inny, drzwi pozostają inwestycją na lata. Jeśli lubicie zmiany i preferujecie wydatki „raz na długi czas”, warto wybrać drzwi drewniane, które można odnowić, wybarwić na inny kolor, a ich funkcjonalność będzie zachowana przez kilkadziesiąt lat. Jeśli z kolei zależy Wam na jak najtańszym wykończeniu, wówczas należy postawić na drzwi wykonane z np. MDF-u.