feng shui aranżacja wnętrz

JAK STWORZYĆ WNĘTRZE W ZGODZIE Z FENG SHUI

Każdy zna pojęcie chińskiej filozofii feng shui, niektórzy podchodzą do niej sceptycznie, inni wierzą, że poprawia jakość życia. Za wprowadzeniem do domu feng shui przemawia bezspornie fakt, że warto przekonać się na własnej skórze czy to działa, a wprowadzenie kilku elementów feng shui do pomieszczeń jest łatwe, „odwracalne” i taka próba z pewnością nikomu nie zaszkodzi. Zatem czym charakteryzuje się ta starożytna nauka i jak wykończyć wnętrze, aby w pełni korzystać z potencjału feng shui?

Co to jest feng shui?

Feng shui ma swój początek w starożytnym Chinach, gdzie panowało (i wciąż panuje) przekonanie o tym, że wokół nas nieustannie przepływa energia (chi), której swobodny przepływ zagwarantuje odpowiednia aranżacja. W starożytnych Chinach filozofia feng shui była uwzględniania także przy planowaniu miast, wsi, budynków mieszkalnych oraz gospodarczych.

Dosłownie, feng oznacza wiatr, a shui wodę, przy czym z tymi słowami wiąże się ogólne pojęcie dobrego zdrowia, natomiast symbolikę wiatru traktuje jako coś niewidocznego, wodę jako element nieuchwytny. Stąd też feng shui utożsamia się z niewidzialną, nieuchwytną życiową siłą.

Jakie są główne założenia feng shui?

Energia chi odpowiada za dobre samopoczucie i zdrowie domowników, dlatego naczelną zasadą feng shui jest umożliwienie jej swobodnego przepływu. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu wnętrza możemy wpływać na każdą dziedzinę naszego życia (zdrowie, harmonię, miłość, karierę, bogactwo).

Filozofia feng shui nawołuje także do tego, aby nie stosować jej zasad na siłę i gdy jesteśmy zadowoleni z danej sfery życiowej, nie starać się jej poprawiać. Kolejna „porada” chińskiej sztuki mówi, by nie uaktywniać naraz wszystkich stref feng shui, a zwłaszcza w jednej przestrzeni.

Jak urządzić wnętrze zgodne z filozofią feng shui?

Podstawą podczas urządzania wnętrz według feng shui jest siatka bagua – każde z pól może odpowiadać całemu mieszkaniu, kondygnacji domu czy też jednemu pomieszczeniu. Na siatce odnajdziemy pola przypisane do jednej z 9 sfer życia i odpowiednich żywiołów. Wejście do domu, mieszkania lub pokoju powinno być położone centralnie, na linii wiedzy, kariery/drogi życia i pomocnych ludzi/przyjaciół.

siatka bagua

Podczas aranżacji wnętrza według feng shui najważniejsze elementy to:

  • zapewnienie naturalnego światła, stosowanie lamp z szerokim spektrum światła,
  • zapewnienie dostępu świeżego powietrza (częste wietrzenie pomieszczeń, rośliny oczyszczające powietrze),
  • zapewnienie równowagi i porządku (brud i kurz to zła energia, stare, niedziałające, nieużywane przedmioty powinny zostać usunięte, większość drobnych elementów codziennego użytku powinno być pochowane w zamkniętych szafkach, a porządek powinien być zachowany również w miejscach niewidocznych na pierwszy rzut oka).

Strefa wejściowa

Drzwi wejściowe powinny być wizytówką domu, podobnie jak strefa wejściowa na zewnątrz i wewnątrz – to tą drogą przybywa do nas energia. Wejście ma być schludne, a przedpokój niezagracony (odzież wierzchnią i obuwie umieszczać w szafach lub garderobie). Warto także przy wejściu umieścić wodę – w postaci wodnej ściany, akwarium. Tuż naprzeciwko drzwi wejściowych lepiej nie umieszczać lustra, które spowoduje odbicie się wchodzącej energii i nieprawidłowe rozproszenie.

Kuchnia i jadalnia

Kuchnia jest sercem domu i najbardziej energetycznym pomieszczeniem w domu. To tam toczy się rodzinne życie, przygotowuje posiłki, dlatego też kuchnia powinna być dobrze doświetlona światłem dziennym i powinien zawsze panować w niej porządek. Warto utrzymać kuchnię w ciepłych barwach i jasnych pastelach, a także zaakcentować jej przeznaczenie – doniczki z ziołami powiesić na ścianie lub postawić na parapecie, na stole umieścić paterę z owocami.

Salon

Podobnie jak inne wnętrza, salon powinien mieć spokojny, stonowany wystrój, który według feng shui gwarantuje odprężenie, np. po całym dniu w pracy. W salonie, w którym pragniemy zrelaksować się i przyjmować gości, warto wykorzystać naturalne materiały takie jak drewno, a także rośliny.

Sypialnia

Pokój sypialniany, w którym spędzamy znaczną część życia powinna być zaciszna i przytulna. Łóżko powinno znajdować się tyłem do ściany, w kierunku wolnej przestrzeni, ale nie na linii okno-drzwi. Aby jak najlepiej wykorzystać energię Yin, odpowiedzialną za zdrowie, związki i płodność, należy stworzyć nastrojową przestrzeń – w sypialni powinny znajdować się naturalne materiały (drewniana rama łóżka, zasłony, poduszki, baldachimy z naturalnych materiałów), stonowane oświetlenie (mile widziane świeczniki, lampiony). Ponadto w sypialni lustra nie powinny być umieszczane w pobliżu łóżka, gdyż zakłócają przepływ energii Yin, na korzyść energii Yang (więcej o tej energii poniżej).

sypialnie zgodne z filozofią feng shui

Łazienka

Łazienka to strefa niezwykle intymna – powinna znajdować się w ustronnym miejscu w domu, a jeśli będzie w widocznym miejscu, należy pamiętać o zamykaniu do niej drzwi. Łazienka zawsze powinna być higieniczna i czysta. Nie wieszajmy lustra naprzeciwko drzwi – taki układ zakłóca przepływ życiodajnej energii.

Miejsce do pracy

Energia Yang, która jest niezbędna do skutecznego działania i wzbogacania się, króluje w gabinecie lub miejscu do pracy. Dobrze jest przeznaczyć na miejsce pracy osobne pomieszczenie, a jeśli znajduje się w salonie lub sypialni, w których powinna przepływać energia Yin, należy oddzielić biurko meblem, parawanem, zasłoną. Podobnie jak w przypadku łóżka, biurko nie powinno znajdować się na linii drzwi-okno.

Jak widzicie, aby stworzyć wnętrze zgodnie ze sztuką feng shui tak naprawdę należy zachować schludne i cieszące oko pomieszczenia, z zachowaniem odpowiedniego układu niektórych mebli.