balkon, taras drewniany

JAKĄ POSADZKĘ ZAINSTALOWAĆ NA BALKONIE?

Przestrzeń przy domu do wypoczynku na świeżym powietrzu to idealne miejsce, by korzystać ze słonecznych dni w otoczeniu zieleni i błękitu nieba. Nie zawsze jednak musi to być taras na parterze! Odpowiednia aranżacja dużego balkonu, również tego przy apartamencie, pozwoli na rozkoszowanie się zewnętrzną aurą. A z czego wykonać podłogę na balkonie?

Możliwości jest co najmniej kilka, między innymi wykorzystać można: płytki, drewno lub kompozyt. Poniżej omówimy te trzy rozwiązania.

Płytki gresowe

Mrozoodporne, przystosowane do zastosowań zewnętrznych płytki gresowe mogą służyć przez długie lata, pod warunkiem, że ich instalacja nastąpi na równej, zagruntowanej powierzchni, a ich klejenie odbędzie się przy zastosowaniu odpowiednich mrozoodpornych klejów i elastycznej fugi.

Zaletą płytek na balkonie jest brak konieczności ich konserwacji, jednak w przypadku uszkodzenia jednej z nich, „wymiana” to wyzwanie, zazwyczaj kończące się remontem całej posadzki. Kolejną wadą większości płytek jest fakt, iż mimo deklarowanej warstwy antypoślizgowej, ich powierzchnia nadal pozostaje śliska. Ponadto, płytki mają tendencję do szybkiego i intensywnego nagrzewania się pod wpływem promieni słonecznych, zatem w upalne dni poruszanie się po posadzce gresowej bez obuwia może być nieprzyjemne lub wręcz niemożliwe, gdy płytki są ciemne.

balkon, płytki, taras

Deski kompozytowe

Podobnie jak w przypadku tarasu, na balkonie doskonale sprawdzą się niepalne, wytrzymałe deski kompozytowe. Ich niekwestionowanymi zaletami są trwałość, możliwość wymiany pojedynczej deski, szybki montaż oraz brak konieczności systematycznej konserwacji. Deski wykonane z kompozytu, czyli połączenia polimeru z mączką drzewną są trwałym materiałem, nie zmieniają koloru pod wpływem światła czy też z biegiem czasu. Większość desek kompozytowych posiada na powierzchni grubsze lub drobniejsze ryfle, które nie tylko zapewniają antypoślizgową nawierzchnię, ale także umożliwiają odpływ wód opadowych. Mankamentem tego rozwiązania jest fakt, iż kompozyt będzie nagrzewał się tak jak płytki. Ponadto nawet te deski kompozytowe, które posiadają kolor podobny do drewna i imitujące jego strukturę, pozostają sztucznym materiałem, a zwolennicy naturalnych elementów wykończeniowych mogą nie być usatysfakcjonowani ich wizażem.

balkon, deski kompozytowe, taras

Deski drewniane

Drewno to wdzięczny surowiec, który nie tylko posiada bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, pozwalające wykorzystywać go jako materiał konstrukcyjny, ale także umożliwia niemal dowolną obróbkę produktów z niego wytworzonych. Dzięki temu, taras czy balkon z drewnianych desek może przyjmować niezliczoną liczbę kształtów oraz stylów. Adekwatnie do desek kompozytowych, obecność ryfli na powierzchni desek drewnianych zapewni swobodny odpływ wody oraz antypoślizgową strukturę, a montaż posadzki drewnianej na balkonie jest możliwy nawet w okresie zimowym przy braku opadów oraz przymrozków. Przewagą drewna nad dwoma pozostałymi materiałami jest możliwość odnowienia desek i ponownego nałożenia oleju, np. w innym kolorze oraz to, że deski drewniane nie będą się znacząco nagrzewać w nawet najbardziej nasłonecznionych stanowiskach. Trzeba jednak pamiętać, iż drewno wymaga okresowej konserwacji, by zachowało barwę i nie uległo spatynowaniu, choć te zmiany nie będą miały istotnego wpływu na ich właściwości wytrzymałościowe.

balkon, deski drewniane, taras

Podsumowanie

Wybierając materiał na wykończenie posadzki balkonowej należy kierować się funkcjonalnością oraz upodobaniami w kwestii estetyki. Szukając rozwiązania na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, z możliwością odnowienia posadzki (a nie jej całkowitej wymiany) lepiej zdecydować się na deski kompozytowe lub drewniane. Dla tych, którzy nie chcą kłopotać się coroczną konserwacją, najlepszym rozwiązaniem będzie kompozyt. Jeśli z kolei jesteście zwolennikami naturalnego piękna i zależy Wam na tym, byście mogli swobodnie poruszać się po balkonie bez obuwia nawet w upalne dni, drewno będzie dla Was idealnym wyborem.