produkcja drzwi wewnętrznych

JAK PRODUKOWANE SĄ WEWNĘTRZNE DRZWI DREWNIANE?

Drzwi drewniane mogą być wykonane w całości z litego drewna, jednak w praktyce są bardzo rzadko produkowane ze względu na niepraktyczność takiego rozwiązania. Pod wpływem sezonowej pracy drewna (pęcznienia i kurczenia się z powodu zmiany wilgotności), drzwi, które nie mają odpowiedniego systemu minimalizującego „ruchy” drewna, mogą po pewnym czasie posiadać zniekształcenia oraz niesprawny mechanizm otwierania/zamykania.

Konstrukcja drzwi wewnętrznych

Aby ograniczyć efekt pracy drewna na skutek fluktuacji temperatury i wilgotności, istnieje kilka typów konstrukcyjnych drzwi. Najtańsze rozwiązania zakładają wykorzystanie ramiaka z iglastego drewna klejonego, wypełnionego tzw. plastrem miodu z papieru lub płytą wiórową oraz wykończenie okleiną. Takie drzwi są co prawda lekkie i tanie, jednak niewiele mają wspólnego z naturalnym wyglądem drewna i jego właściwościami, zwłaszcza te z wypełnieniem w postaci plastra miodu, nieodpornego na wilgoć oraz nieposiadającego właściwości izolacyjnych.

W Roble stosujemy system, który pozwala na zniwelowanie ewentualnych skutków sezonowego ruchu drewna, a jednocześnie zachowanie wszelkich cech tego naturalnego materiału oraz rozsądnej ceny. Nasze drzwi najczęściej powstają przy użyciu lameli z litego drewna iglastego, które po połączeniu na pióro-wpust pokrywamy sklejką oraz kilkumilimetrowym obłogiem z wybranego drewna szlachetnego (np. dębu). Ponadto na krawędziach skrzydła drzwi stosujemy kantówki z litego drewna szlachetnego, podobnie postępujemy w przypadku ościeżnic.

Wykorzystując drewno jako jedyny budulec drzwi wewnętrznych, mając na uwadze odpowiednią konstrukcję, mamy pewność, że takie drzwi będą piękną ozdobą wnętrza na lata, a w razie konieczności, mogą zostać odnowione.

Proces produkcji drzwi wewnętrznych

Po właściwych obmiarach otworów drzwiowych, proces produkcji drzwi wewnętrznych rozpoczyna się od doboru materiałów. Wysuszone i gotowe do obróbki lite elementy drewna trafiają do maszyn, które wycinają odpowiednich wymiarów lamele z system pióro-wpust oraz inne elementy konstrukcyjne drzwi oraz ościeżnic. Lamele są łączone za pomocą specjalnych spoiw, następnie klejone są do nich kantówki. Po wprowadzeniu ewentualnych otworów (np. podcięć do drzwi WC, otworów na zamki), na odpowiednio przygotowaną powierzchnię skrzydła z lameli, przyklejane są sklejka oraz obłóg. Oszlifowane i oczyszczone drzwi są gotowe do kolejnego etapu – zabezpieczenia powierzchni. W zależności od wybranej substancji drzwi są olejowane lub lakierowane na dowolny kolor.

A czy Wy już wybraliście jakie drzwi znajdą się w Waszym domu? Zapraszamy na www.roble.eu/drzwi, gdzie znajdziecie propozycje stylizacji drzwi wewnętrznych.