nowoczesne wnętrze z drewnianą podłogą

CZYM MYĆ DREWNIANĄ PODŁOGĘ?

Czym myć podłogę drewnianą, by zachować jej właściwości i charakter? Sposobów czyszczenia podłóg jest bardzo wiele, a na półkach sklepowych wybór środków do czyszczenia jest wręcz przytłaczający. To, co może sprawdzić się w przypadku paneli, nie będzie odpowiednie do prawdziwego drewna. Prawidłowa pielęgnacja drewna jest niezbędna do ochrony i utrzymania piękna naturalnej powierzchni. Warto wprowadzić rutynowe zabiegi z użyciem właściwych substancji.

Jakimi „narzędziami” myć drewnianą podłogę?

Codzienna pielęgnacja podłogi drewnianej ściereczką z mikrofibry

Na co dzień najkorzystniej używać suchych jedynie lekko zwilżonych wodą ściereczek z mikrofibry lub mopa z końcówką z mikrofibry. Działanie elektrostatyczne przyciąga brud, mikrocząstki i powszechne alergeny domowe. Zatem przetarcie podłogi nawet suchą tkaniną pozwoli na usunięcie kurzu oraz drobnych zabrudzeń. Najlepiej podczas przecierania podłogi drewnianej nie odrywać mopa/ściereczki od powierzchni, aby zbierać kurz i brud, a nie „szorować” drewna drobnymi cząsteczkami brudu zebranymi na materiale. Po wytarciu podłogi ściereczka lub nakładka na mopa powinny zostać każdorazowo wyprane w pralce. W żadnym wypadku nie powinno się myć podłogi mokrą ściereczką bądź mopem. Może to doprowadzić do zniekształceń podłogi lub uszkodzenia jej powierzchni.

mycie podłogi drewnianej

Odkurzanie podłogi drewnianej odkurzaczem

Odkurzanie przy pomocy odkurzacza z głowicą do delikatnych powierzchni (najczęściej jest to głowica z miękkim włosiem) pozwoli na dokładne usunięcie kurzu. Należy jednak uważać, by kółka odkurzacza nie spowodowały zarysowań. Odkurzanie powinno przeprowadzać się raz na tydzień.

Jakie środki stosować do pielęgnacji podłóg drewnianych?

Codzienną pielęgnację zarówno podłóg lakierowanych, jak i olejowanych powinniśmy ograniczyć do stosowania mikrofibry i czystej wody. Ewentualne plamy również powinno się w pierwszej kolejności usuwać za pomocą wody. W przypadku uporczywych zabrudzeń, należy korzystać z dedykowanych środków do mycia podłóg drewnianych (odpowiednio do lakierowych/olejowanych) o neutralnym pH. Podczas takiego mycia podłóg drewnianych najlepszą praktyką jest korzystanie z dwóch wiaderek – jednego z wodą i detergentem, a drugiego z czystą wodą. Po każdym przetarciu drewna środkiem czyszczącym należy wypłukać ściereczkę lub mop z brudu i chemii.

Konserwacja podłogi drewnianej

Zalecamy, by podłogi lakierowane raz do roku umyć przy pomocy impregnatu do drewna lakierowanego, dzięki czemu lakier nie zmatowieje. Podłogi wykończone twardym woskiem olejnym powinny być konserwowane co najmniej corocznie (najlepiej raz na pół roku), by zabezpieczyć ich powierzchnię przed utratą właściwości ochronnych. Detergenty przeznaczone do impregnacji olejowosków uzupełniają ubytki powstałe podczas codziennego użytkowania podłogi.

Czego unikać podczas pielęgnacji podłogi z drewna?

Unikaj używania dużej ilości wody i octu, past woskowych lub mopów parowych.

Stosowanie wody wymieszanej z octem to ekonomiczny, ekologiczny i skuteczny sposób na pozbycie się zabrudzeń w wielu miejsca w domu. Niemniej jednak drewna nie powinno się czyścić tą metodą. Ponieważ ocet jest kwasem, uszkadza wykończenie powierzchni podłogi, a z czasem zmniejsza połysk i prowadzi do zmatowienia.

Używanie  nadmiernej ilości wody lub mopów parowych do czyszczenia podłóg może z kolei prowadzić zawilgocenia drewna. Może to powodować pęcznienie, uszkodzenia i odbarwienie desek, a także odpryskiwania powłoki lakieru.

Niegdyś popularnie stosowane pasty woskowe pozostawiają niewidoczne na początku smugi, które po czasie powodują zmatowienie podłogi i powstanie białych plam. Wosk osiada warstwami na powierzchni desek lub klepek, kumuluje się. Jego usunięcie jest możliwe bardziej inwazyjnymi środkami, które wpłyną także na zniszczenie warstwy zabezpieczającej drewno.

Podłoga drewniana to piękny akcent we wnętrzu. Warto pamiętać, że jest to materiał naturalny i należy odpowiednio o niego dbać, by zachował swoje walory przez długie lata.

Zapraszamy także do zapoznania się z naszym wpisem o DOMOWYCH SPOSOBACH CZYSZCZENIA PODŁOGI DREWNIANEJ.