DLACZEGO DREWNIANA PODŁOGA ZMIENIA KOLOR?

Jeśli wybraliście drewno na wykończenie podłóg w Waszym wnętrzu, z pewnością słyszeliście lub sami się przekonaliście o efekcie ciemnienia/jaśnienia niektórych jej fragmentów. Dlaczego, gdy po kilku latach przesuniemy mebel lub dywan, podłoga w tym miejscu prawdopodobnie będzie miała inny odcień?

Zacznijmy od podstaw, czyli dlaczego drewno zmienia barwę?

Niejednokrotnie powtarzamy Wam, że drewno jest materiałem naturalnym, dlatego też reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć, temperatura i światło słoneczne. Proces blaknięcia lub ciemnienia drewna jest dość skomplikowany i wiąże się z bodźcami biologicznymi, biochemicznymi, chemicznymi, a także fotochemicznymi, w tym z trzema rodzajami promieniowania: widzialnego, podczerwonego oraz ultrafioletowego. Najbardziej szkodliwe jest jednak promieniowanie UV. Długotrwała ekspozycja na bezpośrednie działanie promieni słonecznych powoduje, że lignina, w której znajdują się chromofory (jony lub cząsteczki odpowiedzialne za barwę) ulega degradacji, a na powierzchni drewna tworzą się dodatkowe związki fenolowe.

Proces zmiany koloru drewna zależy od czasu i intensywności działania promieni świetlnych, gatunku drewna i jego zabezpieczenia. W tym miejscu drewno można porównać do naszej skóry – jeśli koło południa, gdy słońce jest najmocniejsze, będziemy opalać się godzinami, nie zabezpieczając się odpowiednim kremem, możemy być pewni, że nasza skóra diametralnie zmieni kolor. Co więcej, każdy z nas wie, że nadmierna, wieloletnia ekspozycja cery na słońce, nie jest dla nas korzystna – kolagen ulega zniszczeniu, a w efekcie skóra staje się mniej elastyczna i uwidaczniają się zmarszczki. Podobnie dzieje się z drewnem – działanie promieniowania UV osłabia je i z czasem może doprowadzić do zniekształceń podłogi.

Gatunek drewna ma istotny wpływ na szybkość zmiany barwy i tak: gatunki egzotyczne znacznie dynamiczniej reagują na działanie światła, natomiast gatunki krajowe (dąb, jesion) dłużej utrzymują swój naturalny odcień. Co ciekawe, nie wszystkie gatunki drewna intensywnie ciemnieją, niektóre ulegają delikatnej przemianie, a inne odbarwiają się w kierunku odcienia żółtego (np. klon czy jesion). Z kolei zmodyfikowana powierzchnia drewna, np. poprzez opalanie lub wędzenie, zwykle jaśnieje z czasem.

Poniżej przedstawiamy tabelę wyjaśniającą w jaki sposób zmieniają barwę popularne gatunki drewna.

A już w kolejnym wpisie podamy kilka wskazówek co zrobić, by zapobiec zmianie barwy drewna pod wpływem działania promieniowania UV.