CO ZROBIĆ, BY PODŁOGA NIE ZMIENIAŁA KOLORU?

W ostatnim wpisie wyjaśniliśmy dlaczego podłoga drewniana zmienia kolor pod wpływem działania promieni słonecznych. Jest to skomplikowany proces i niestety nie ma jednego złotego środka, który zadziała w walce ze szkodliwym promieniowaniem UV, jednak warto stosować pewne metody, by znacznie spowolnią proces ciemnienia/blaknięcia drewna. Niektóre z nich są bardzo proste i darmowe, inne wymagają nakładu pracy i pieniędzy.

  1. Przestawianie mebli i dywanów

Co jakiś czas warto zmienić lokalizację dywanów, szaf czy sof, które całkowicie ograniczają dostęp światła do podłogi, przez co w tych miejscach, po kilku latach będzie ona jaśniejsza. Jeśli raz na rok przestawimy meble i słońce będzie miało jednakowy dostęp do drewna, podłoga osiągnie podobny efekt kolorystyczny po latach.

Gdy nie ma możliwości przeniesienia wyposażenia w inne miejsca, warto rozważyć usunięcie np. dywanu na okres letnich miesięcy, a także postarać się nie umieszczać mebli w najbardziej nasłonecznionych obszarach.

  1. Zakrywanie okien

Zasłony, rolety czy żaluzje najlepiej ograniczają dostęp światła do wnętrza, tym samym chroniąc drewnianą podłogę przed działaniem promieniowania UV. Jeśli już macie zainstalowane je w swoim domu, warto z nich korzystać od południowej strony, w trakcie lata i w godzinach największego nasłonecznienia.

W przypadku żaluzji horyzontalnych, wystarczy wyregulować listwy w taki sposób, aby były skierowane w górę, umożliwiając skierowanie światła słonecznego w kierunku ścian i sufitu zamiast w kierunku podłogi – w ten sposób pomieszczenie będzie doświetlone, a drewniane podłogi na tym skorzystają.

  1. Pokrycie okien folią ochronną

Kolejnym sposobem na zmniejszenie ilości wpadającego światła jest nałożenie na okna specjalnej folii blokującej promieniowanie ultrafioletowe i promieniowanie podczerwone. Folie te są bardzo cienkie i zaprojektowane w celu odfiltrowania szkodliwych typów promieniowania, a jednocześnie umożliwiają przejście promieni widzialnych.

  1. Zastosowanie okien z szybami anty UV

Przed promieniowaniem UV możemy ochronić się także dzięki odpowiednim oknom. Producenci oferują szyby zespolone refleksyjne oraz absorpcyjne, które odpowiednio odbijają lub osłabiają promieniowanie słoneczne. Jest to z pewnością dużo droższa wersja, jednak dzięki temu rozwiązaniu chronimy nie tylko nasze drewniane podłogi i inne elementy wyposażenia wnętrza, ale także swoją skórę.

  1. Zainstalowanie markiz

Markizy, podobnie jak rolety, zapewniają zablokowanie dostępu światła słonecznego, co stanowi całkowitą ochronę drewna. Są dostępne w wersjach chowanych lub stałych oraz w wielu różnych materiałach i stylach, pasujących do każdego rodzaju domu. W opcji zaawansowanej, istnieje możliwość sterowania nimi zdalnie, a także ustawienia w taki sposób, by automatycznie wysuwały się podczas słonecznej części dnia, a później się chowały.

A co jeśli drewniana podłoga już zmieniła kolor?

Jedyną szansą na odzyskanie dawnej barwy drewna będzie wycyklinowanie powierzchni podłogi i ponowne nałożenie warstwy oleju lub lakieru.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Wam zachować Waszą drewnianą podłogę w niemal idealnym stanie przez długie lata, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia naszych realizacji podłóg na www.roble.eu/ 🙂