7 NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANYCH PYTAŃ O PIELĘGNACJĘ PODŁOGI DREWNIANEJ

Nic tak nie dodaje wnętrzu uroku i ciepła, jak dobrze utrzymana podłoga drewniana. O to jak zachować jej piękno na lata i w jaki sposób się z nią „obchodzić” niezmiennie pytają nasi klienci. Z pewnością wiele razy słyszycie, że odpowiednio pielęgnowana podłoga drewniana będzie służyła przez pokolenia. Co kryje się za tymi słowami? Poniżej odpowiadamy na pytania, które słyszymy najczęściej od naszych klientów.

 1. Jak pielęgnować podłogę drewnianą na co dzień?

Wszystko zależy od wykończenia jej powierzchni – inaczej będzie trzeba się obchodzić z podłogą lakierowaną, innych produktów stosować do olejowanej.

Na podłodze lakierowanej znacznie bardziej widoczne są zarysowania, dlatego należy zwracać szczególną uwagę, by nie znajdowały się na niej ziarenka piasku lub innych zabrudzeń, które roznoszone nawet po miękkich kapciach mogą spowodować powstanie rys.

Produkty do pielęgnacji podłogi powinny być dostosowane do jej wykończenia, a zatem do podłóg olejowanych i lakierowanych dobierzcie adekwatne środki do pielęgnacji i pod żadnym pozorem nie stosujcie detergentów do czyszczenia innych rodzajów powierzchni, takich jak płytki czy panele. Nieodpowiednie środki nie tylko nie zapewnią utrzymania drewnianej powierzchni w dobrym stanie, ale mogą także ją uszkodzić, np. poprzez zmatowienie lub usunięcie warstwy lakieru/oleju.

Do obydwu typów podłogi będą miały zastosowanie poniższe wytyczne:

 1. Codziennie – Zamiatanie lub wycieranie wilgotnym (nie mokrym!) mopem,
 2. Co tydzień – Odkurzanie przy zastosowaniu nakładki ze szczotką z miękkim włosiem,
 3. Co miesiąc – Czyszczenie za pomocą zalecanego środka do pielęgnacji podłóg drewnianych danego rodzaju,
 4. Co 1 – 2 lat – Konserwacja poprzez nakładanie twardego wosku olejnego (w przypadku podłóg olejowanych),
 1. Co mogę zrobić, by drewniana podłoga jak najdłużej wyglądała pięknie?

Warto pamiętać, że oprócz regularnego czyszczenia oraz okresowej konserwacji, na jakość podłogi drewnianej ma także wilgotność oraz temperatura otoczenia, a także ewentualne zdarzenia losowe, którym należy zapobiegać.

Aby zachować piękną drewnianą podłogę, spróbujcie trzymać się harmonogramu z punktu pierwszego, a także stosować do poniższych rad:

 • Utrzymuj wilgotność powietrza na poziomie 45 – 65%, natomiast temperaturę w granicach 18oC – 22oC,
 • Jeśli pod podłogą znajduje się ogrzewanie podłogowe i masz możliwość regulacji jego temperatury, staraj się nie przekraczać temperatury 35oC na piecu i 25oC w podłodze,
 • Ewentualne mokre plamy wylane na powierzchnię drewnianej podłogi wytrzyj jak najszybciej przy pomocy czystej szmatki lub ręcznika papierowego,
 • Stosuj podkładki filcowe pod meblami i wycieraczki przy drzwiach wejściowych,
 • Nie używaj do czyszczenia podłogi mopów parowych lub bardzo mokrych (jedynie lekko zwilżone).
 1. Jak często cyklinować podłogi drewniane?

Odpowiedź na to jest niezwykle prosta – wówczas, gdy stwierdzicie, że Wasza podłoga wymaga całkowitej renowacji. Oczywiście pojedyncze zarysowania nie są wskazaniem do cyklinowania, jednak gdy pojawią się liczne rysy, wgłębienia oraz wyraźne zmatowienie, warto rozważyć opcję odnowienia podłogi. Zwykle pełną renowację, obejmującą cyklinowanie, uzupełnianie ubytków i ponowne nakładanie warstwy lakieru lub twardego wosku olejnego przeprowadza się co 10-20 lat.

 1. Co można zrobić samemu, by na nowo ożywić podłogę drewnianą?

Jeśli Wasza podłoga drewniana z wykończeniem olejnym/woskowym straciła przysłowiowy blask, a nie posiada znacznych uszkodzeń powierzchni, wystarczy miejscowo nałożyć twardy wosk olejny za pomocą szmatki i wetrzeć go, kilkukrotnie przejeżdżając ściereczką po powierzchni drewna.

Nieco trudniej jest w przypadku podłogi lakierowanej – lekkiego zmatowienia powierzchni podłogi można pozbyć się tylko poprzez zeszlifowanie starego lakieru (np. za pomocą papieru ściernego o gradiencie 220) i nałożenie nowej warstwy.

 1. Czy można woskować podłogę lakierowaną, by wydobyć jej połysk?

Nigdy nie woskuj lakieru na drewnianej podłodze. Spowoduje to, że powierzchnia stanie się śliska i pozostawi powłokę, która przeciwnie do zamierzonego efektu, zmatowi lakier, umożliwiając wniknięcie zabrudzeń w wytworzoną warstwę. Użycie wosku spowoduje również unieważnienie gwarancji.

 1. Jak można zabezpieczyć podłogę przed zarysowaniem przez meble?

Nogi mebli niestety bardzo często rysują i brudzą podłogi drewniane. Najprostszym sposobem na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z naprawą zadrapanej podłogi jest zastosowanie filcowych podkładek pod nogami wszystkich mebli.

Pod meblami, fortepianami itp. z metalowymi lub plastikowymi kółkami warto użyć szklanych lub plastikowych kubków, aby uniknąć miejscowych wgnieceń i ewentualnych zadrapań powstałych przy niekoniecznie zamierzonym przesunięciu mebla.

Przenosząc lodówki lub inne ciężkie przedmioty po drewnianych podłogach, połóż na podłodze tanią sklejkę i po niej przesuwaj obiekty.

 1. Czy można myć podłogę drewnianą mopem parowym?

Nie. Nigdy nie czyść drewnianej podłogi (zarówno lakierowanej, jak i olejowanej) bardzo mokrym lub parowym mopem. Do pielęgnacji można używać jedynie wilgotnego (prawie suchego) mopa, gdyż nadmierna wilgoć może powodować uszkodzenia (np. paczenie i zmianę wymiarów desek), podobnie jak czyszczenie parą. Woda może także zmatowić wykończenie powierzchni, a nawet uszkodzić drewno. W przypadku, gdy woda wyleje się na drewnianą podłogę, natychmiast wytrzyj ją czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Jeśli poszukujecie inspiracji, zajrzyjcie do naszych realizacji na www.roble.eu/realizacje 🙂