DRZWI NA ZAMÓWIENIE – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Drzwi wyprodukowane na zamówienie będą nie tylko oryginalne, ale dobrze zaprojektowane idealnie wpasują się w nawet bardzo dekoracyjne wnętrze. Przed zamówieniem drzwi wewnętrznych do swojego domu czy mieszkania, warto przemyśleć kilka istotnych kwestii. Poniżej opisujemy podstawowe wytyczne, które należy wziąć pod uwagę zlecając nam produkcję wymarzonych drzwi.

Wymiary i konstrukcja drzwi

Najważniejszym kryterium przy zamówieniach drzwi wewnętrznych jest rozmiar wnęki drzwiowej w ścianie, która generuje wymiary drzwi. Ponadto warto zastanowić się nad ich konstrukcją jeszcze na etapie budowy lub remontu. Można zdecydować się na drzwi klasyczne jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe lub łamane, które obejmują znacznie większy otwór w ścianie, bądź drzwi przesuwne czy też zlicowane ze ścianą, wymagające zastosowania odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych.

Materiały na skrzydła i ościeżnice oraz ich wykończenie

Drzwi drewniane Roble mogą być wykonane w wielu gatunkach drewna, które różnią się nie tylko kolorystyką, ale także usłojeniem. Drewna egzotyczne mają charakterystyczne barwy, dlatego najlepiej wykończyć je bezbarwnym olejem lub lakierem, natomiast drzwi dębowe można dowolnie podbarwić. Dobór zabezpieczenia powierzchni drewna dobrze dobrać do wykończenia drewna na podłodze i listwach, przy czym  warto mieć na uwadze, że olej ładnie uwydatnia usłojenie. Elementem dopracowania detali jest także strukturyzacja powierzchni – jej zastosowanie sprawi, że drzwi będą wyglądały na jeszcze bardziej naturalne, natomiast gładkie będą łatwiejsze do utrzymania.

W nowoczesnych wnętrzach doskonale prezentują się także drzwi z wstawkami ze szkła. Mogą mieć formę wąskich detali dekoracyjnych bądź stanowić element doświetlający. Tutaj również można pobawić się z kolorystką i wykończeniem, dostępne są szkła barwione w masie, z kolorowymi foliami, matowione czy też mleczne.

Ościeżnice i zawiasy

Ościeżnice regulowane to standard, ale warto rozważyć opcję przylgi. Drzwi bezprzylgowe wyglądają bardziej nowocześnie, a te z przylgą stanowią lepszą izolację termiczną i akustyczną.

Podobnie jest z wyborem zawiasów – chowane są bardziej modernistycznym rozwiązaniem, a widoczne sprawdzą się zwłaszcza w stylizowanych drzwiach.

Dobór zamków i klamek

W kwestii doboru zamków możliwości jest kilka, ale przede wszystkim należy przemyśleć czy drzwi mają być zamykane, a jeśli tak, to na kluczyk klasyczny czy zasuwkę typu WC. Obecnie stosuje się już raczej tylko nowoczesne zamki magnetyczne, ale tworząc drzwi na zamówienie, zawsze możemy rozważyć opcję sprzed lat.

Wybór klamek zależny jest właściwie jedynie od gustu oraz stylu drzwi i wnętrza, a jest on naprawdę szeroki.

Style drzwi

Nietrudno się domyślić, że styl drzwi będzie uzależniony od wystroju wnętrza. O ile klasyczne, proste, gładkie drzwi sprawdzą się w niemal każdym pomieszczeniu, to drzwi stylizowane muszą być zręcznie dobrane. I tak drzwi francuskie wpasują się do salonu prowansalskiego, a typu „barn door” znajdą swoje miejsce we wnętrzach rustykalnych.

Jeśli drzwi w Waszych wnętrzach mają być niepowtarzalne i solidne, zapraszamy do skorzystania z oferty Roble na stronie http://www.roble.eu/drzwi.