POWRÓT MODY NA PARKIETY I JODEŁKI – INSPIRACJE

Parkiety i jodełki drewnianeponadczasowe, a odpowiednio dobrane do wnętrza mogą być niezwykle dekoracyjne. W ostatnich latach wróciła moda na tego typu drewniane podłogi, szczególnie w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim, eklektycznym i prowansalskim.

Parkiet ułożony w klasyczny sposób, na tzw. „cegiełkę”, może optycznie powiększyć wnętrze, dzięki zastosowaniu niewielkich elementów na podłodze i pozwoli uzyskać harmonię.

Jodełka tradycyjna, w której klepki ułożone są pod kątem 90o, nawiązuje do klasyki wnętrz pałacowych. Ta elegancka forma drewnianej podłogi doskonale sprawdzi się w stylowym biurze, prestiżowej restauracji czy domu lub mieszkaniu w klimacie retro.

Z kolei jodełka francuska (inaczej zwana także węgierską), zacinana pod kątem 45o lub 60o, należy do podłóg niezwykle dekoracyjnych, a wyjątkowo dostojnie prezentuje się w większych wymiarach pojedynczych klepek. Roble oferuje jodełki z „deskami” o szerokości 18cm i długości do 1m – w takiej opcji gabarytowej są doskonałym wykończeniem dużych, stylowych powierzchni. Bardzo modne jest zastosowanie jodełek także w korytarzach, dzięki czemu od razu po wejściu do mieszkania czy domu, goście będą zaskoczeni pięknym wystrojem.

Parkiety i jodełki sprzed nawet kilkudziesięciu lat mogą być odnowione i nadal wyglądać doskonale. Współczesne jodełki mogą być wykonane w technologii podłogi warstwowej, dzięki czemu będą nadawały się także pod ogrzewanie podłogowe. Wszechstronne, dynamiczne kształty przyciągają wzrok, dlatego też zaczęto wprowadzać niezwykłe połączenia drewnianych klepek z płytkami ceramicznymi  np. tego samego formatu – trzeba przyznać, że taki splot jest zjawiskowy!