JAKI GATUNEK DREWNA NA PODŁOGĘ? – CZĘŚĆ 1

Choć najpopularniejszym gatunkiem drewna stosowanym do produkcji podłóg jest dąb, istnieje wiele innych odmian, które warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza gdy należy dostosować materiały wykończeniowe do nietypowych warunków, jak np. wzmożona wilgotność w łazience czy kuchni. Każdy gatunek drewna odznacza się unikalnym zestawem cech, zarówno w kwestii właściwości fizycznych, jak i wyglądu. W tym wpisie postaramy się ułatwić dokonanie wyboru podczas zamawiania podłogi w Roble. 🙂

[iheu_ultimate_oxi id=”3″]

Właściwości fizyczne

Twardość drewna to niezwykle istotny parametr, który ma oczywisty wpływ na zużycie podłogi. Do określenia twardości drewna stosuje się kilka metod pomiaru, a jedną z bardziej precyzyjnych jest metoda Brinella. Wyznaczana jest średnica odciśniętego wgniecenia przez kulkę o średnicy 10mm, wciskaną w drewno z siłą zależną od gęstości tego drewna. Im wyższa wartość HBW (na poniższym wykresie), tym dany gatunek drewna będzie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Skurcz i paczenie się drewna to parametry, które świadczą o stabilności danego gatunku drewna. Skurcz określa podatność drewna na zmiany wymiarów pod wpływem zmiany wilgotności. Największy skurcz w drewnie występuje w kierunku stycznym, mniejszy w kierunku promieniowym, a najmniejszy w kierunku równoległym. Stopień paczenia się drewna to różnica między skurczem stycznym a promienistym i wyraża stabilność drewna. Im większa wartość paczenia drewna, tym jest ono mniej stabline, a zatem bardziej podatne na odkształcenia spowodowane zmianami warunków atmosferycznych, takich jak temperatura i wiglotność. Warto pamiętać o tym parametrze przy wyborze odpowiedniego gatunku drewna do łazienki, pod ogrzewanie podłogowe czy w inne miejsca, w których występują duże zamiany wilgotności.