SAMONOŚNE SCHODY DYWANOWE – INSPIRACJE

Schody samonośne dywanowe, składające się z „lewitujących” stopni i podstopnic, tworzą niezwykle efektowny element wnętrza, spełniający nie tylko funkcje użytkowe, ale także dekoracyjne. Ponadto zjawiskowy efekt wizualny osiągają zarówno w opcji prostej,  zabiegowej, jak i wachlarzowej, a brak policzków nadaje „lekkość” formy.

Konstrukcja schodów dywanowych nie wymaga kucia i tworzenia w ścianie nośnej stalowych profili (jak w przypadku schodów półkowych), są natomiast mocowane do muru na pojedynczych kotwach chemicznych. Wymogiem będzie zatem grubość ściany, która nie powinna być mniejsza niż 20cm.

Jeśli zależy Wam na wyjątkowym design’ie i uwydatnieniu schodów, możecie zdecydować się na rozwiązanie bez balustrady. Wówczas można pokusić się także o bardziej nietypową kolorystykę schodów i/lub ściany, na której się znajdują. Ciekawe będą także wykonane z drewna egzotycznego, np. orzecha amerykańskiego.

Schody dywanowe doskonale prezentują się także w wersji z balustradami szklanymi. Zatopione w stopniach lub mocowane na rotulach nie przysłaniają konstrukcji schodów, zapewniając jednocześnie większe bezpieczeństwo.

Nieco mniej wyszukanym wyborem są stalowe tralki, choć w dalszym ciągu pozwalają na zachowanie lekkości schodów.