WNĘTRZA W STYLU EKLEKTYCZNYM – KOMPILACJA TRENDÓW

Kategoryzowanie stylów wykończenia wnętrz nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza, że niejednokrotnie są one mieszane. Jednym z takich wyjątkowych, personalnych aranżacji jest styl eklektyczny, będący połączeniem nowoczesnych, industrialnych akcentów z klasyką, retro i rustykalnymi dekoracjami.

Chociaż słowo „eklektyczny” istnieje od dawna, dopiero w ostatnich czasach stało się znane jako styl dekoracji. Eklektyczny styl zaczął się rozwijać w dziedzinach architektury i sztuk pięknych, gdy pionierzy szczycili się tym, że nie stosowali się do żadnego konkretnego stylu, tak jak w przypadku wieży Eiffla, która łączy w sobie modernistyczną konstrukcję z nawiązaniem do stylu wiktoriańskiego i gotyku.

Choć styl eklektyczny to zapożyczenie różnych stylów, prawdziwa jego wersja tworzy spójną przestrzeń, dlatego istotne jest zachowanie umiaru w kwestii kolorów, faktur i wzorów. Przełamanie pewnych zasad i wykorzystanie dekoracji z różnych epok nada wnętrzu niepowtarzalnego wydźwięku.

W eklektycznym stylu warto wykorzystywać odnowione, stare przedmioty, pamiątki z podróży, oryginalne motywy, różnorodne tekstury oraz naturalne materiały. Doskonale sprawdzą się drewniane podłogi, w neutralnych barwach. Pięknie będą prezentować się zarówno klasyczne parkiety czy jodełki, jak i nowoczesne szerokie deski. Ściany z reguły powinny być jasne, by nie przytłaczać i tak urozmaiconej przestrzeni.

Warto pamiętać, by meble i akcenty dekoracyjne podkreślały ich funkcję. Łóżko z bogato rzeźbionym wezgłowiem będzie prostym i oczywistym podkreśleniem przytulności w nowoczesnej sypialni. Prowansalską lub rustykalną kuchnię uzupełni nowoczesny piekarnik, wskazujący na zamiłowanie do dobrego jedzenia. Oznaką komfortu w industrialnym salonie będzie z kolei klasyczna, skórzana sofa. Łazienka również stanie się eklektyczna, jeśli wprowadzimy do niej egzotyczne drewno.