SAMODZIELNY MONTAŻ PODŁOGI DREWNIANEJ – CZY WARTO?

W celu obniżenia kosztów remontu lub wykończenia mieszkania/domu, niektórzy zastanawiają się nad samodzielnym wykonaniem niektórych prac. O ile malowanie ścian należy do łatwych (choć pracochłonnych) zadań, o tyle montaż płytek lub drewnianej podłogi wymaga doświadczenia.

Panele podłogowe, układane na pływająco (nie są przyklejane do wylewki), są wyjątkowo łatwe do montażu.

Drewniane deski oraz parkiety w większości wypadków instalowane są w systemie zapewniającym przyklejenie podłogi do podłoża. Ten sposób montażu umożliwia cyklinowanie podłogi (gdy po latach będzie trzeba ją odnowić), a także zapewnia znacznie większe wytłumienie dźwięków oraz mniejszą stratę ciepła (dzięki braku przerw pomiędzy poszczególnymi elementami), szczególnie w przypadku ogrzewania podłogowego. Podłoga montowana na pływająco nie jest także dobrym rozwiązaniem, jeśli będą na niej kładzione ciężkie meble (postawienie ciężkiej szafy lub regału w jednym rogu pokoju często powoduje lekkie uniesienie podłogi na środku pomieszczenia lub w przeciwległym rogu).

Klejenie to metoda, która gwarantuje podłodze dużą wytrzymałość, ale tylko wtedy, gdy montaż zostanie poprawnie wykonany. Dlatego też lepiej zainwestować trochę więcej, decydując się na zatrudnienie doświadczonej ekipy.

Jednym z najważniejszych etapów przed montażem podłogi, jest zmierzenie wilgotności podłoża. Nasi montażyści przy pomocy specjalnego miernika (higrometru CM) zbadają jego wilgotność i zadecydują czy jest gotowe do układania na nim drewna. Położenie podłogi na zbyt mokrej wylewce skutkuje bowiem odchodzeniem desek od podłoża oraz wyginaniem się drewna (jest to efekt zaabsorbowania przez deskę wody). Kolejnymi fazami są: dokładne zagruntowanie podłoża oraz bardzo równomierne rozprowadzenie kleju po klejonej powierzchni.

Zatem o ile nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie układania podłóg drewnianych, lepiej pozostawić kwestie montażu profesjonalistom, aby mieć pewność, że podłoga będzie trwała na lata.