7 STYLÓW DRZWI DREWNIANYCH – INSPIRACJE

Drzwi występują w wielu modelach i rozwiązaniach konstrukcyjnych, umożliwiając dobranie tych odpowiednich do stylu wnętrza. Poniżej przedstawiamy siedem podstawowych stylów, które niejednokrotnie są ze sobą mieszane. Tak powstaje niezliczona liczba wzorów drzwi, będących źródłem kolejnych inspiracji.

Drzwi klasyczne

Płaskie, gładkie lub z drobnymi ryflami są najtańszym stylem drzwi, szczególnie jeśli są puste w środku. Ich płaska powierzchnia ułatwia malowanie lub mycie. Tego typu drzwi sprawdzą się w we wnętrzu nowoczesnym, skandynawskim, ale także klasycznym.

Drzwi panelowe (modułowe)

Drzwi panelowe składają się zwykle z 4-8 wytłaczanych paneli otoczonych dekoracyjną listwą. Moduły te mogą być wykonane z drewna, materiału drewnopodobnego lub ze szkła. Zastosowanie szkła (najczęściej w wersji mlecznej lub z wtopioną czarną folią) urozmaica drzwi, nadaje im nowoczesnego wyglądu, ale także umożliwia częściowe przenikanie światła.

Drzwi francuskie

Najczęściej dwuskrzydłowe drzwi francuskie zbudowane są z modułowych paneli szklanych wprowadzonych w szprosy. Mogą posiadać także naświetlenia górne oraz boczne przystawki. Eleganckie i tradycyjne, te drzwi często znajdują się przy wejściu do oficjalnej przestrzeni publicznej w domu, takiej jak salon lub jadalnia.

Przesuwne drzwi kieszeniowe

Pojedyncze lub podwójne drzwi kieszeniowe po otwarciu chowają się w ścianę, przesuwając się po rolkach zawieszonych na górnej prowadnicy. Dzięki zastosowaniu kasety w ścianie, w której chowają się skrzydła, można zaoszczędzić miejsce, ponadto są to drzwi bezpieczne, a w czasie przeciągu ryzyko trzaskania drzwiami nie istnieje. Ten system najlepiej zaplanować jeszcze na etapie budowy (lub przebudowy) ścian wewnętrznych, w których musi zostać przewidziana kaseta konstrukcyjna, a na tym fragmencie ściany nie mogą być obecne przewody hydrauliczne i elektryczne.

Drzwi typu “barn door”

Drzwi przesuwane w stylu „stodoły” (z ang. barn) są modnym elementem wystroju, często wykorzystywanym do podkreślenia motywu w głównej sypialni (np. jako wejście do przynależnej łazienki). Przesuwane są na charakterystycznych prowadnicach naściennych, dlatego przebudowy ścian nie są konieczne. Mogą być wykonane z litego drewna, odzyskanego ze starych drewnianych budynków lub z drewna stylizowanego na wiekowe poprzez odpowiednią strukturyzację i koloryzację. Wykonuje się także drzwi tego typu wykorzystując skrzydła w stylu nowoczesnym, zachowując prowadnice w stylistyce stodołowej. Drzwi typu „barn door” doskonale prezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu retro.

Drzwi żaluzjowe

Drzwi żaluzjowe składają się z poziomych listew, montowanych pod kątem, aby umożliwić wentylację nawet wtedy, gdy są zamknięte. Drzwi w formie drewnianych żaluzji doskonale nadają się jako wejścia do spiżarni, pralni i małych łazienek.

Drzwi składane (łamane)

Drzwi łamane składają się z wąskich pionowych paneli (drewnianych lub ze szklanych tafli umieszczonych w ramie), połączonych na zawiasach, tworzących harmonijkę po otwarciu drzwi. Tego typu drzwi potrzebują aż o połowę mniej miejsca niż standardowe drzwi wahadłowe. Sprawdzą się nie tylko w przypadku szaf, ale także spiżarni lub zakamarków gospodarczych.