ZALETY I WADY PODŁOGI DREWNIANEJ W KUCHNI

Wielu właścicieli domów/mieszkań korzysta z naturalnego piękna i ciepłych odcieni podłóg z drewna. Ale czy drewniana podłoga nadaje się również do kuchni, biorąc pod uwagę dużą intensywność użytkowania i ryzyko zalania – szczególnie w przypadku obecności małych dzieci i zwierząt domowych? Jakie są plusy i minusy instalacji drewnianej podłogi w kuchni?

Zalety zastosowania drewnianej podłogi w kuchni

Naturalny wygląd. Drewniane podłogi nadają domowi naturalny i ponadczasowy wygląd, który nigdy nie wychodzi z mody. Ponadto chodzenie boso po drewnianej podłodze to prawdziwa przyjemność, niezależnie od pory roku.

Długotrwała inwestycja. Podłogi z twardego drewna (dębowego, jesionowego lub egzotycznego), po prawidłowym montażu i regularnej konserwacji, zwykle zwiększają wartość domu/mieszkania przy sprzedaży lub wynajmie.

Łatwość odnowienia. Drewnianą podłogę można w łatwy i stosunkowo tani sposób odnowić, poprzez wycyklinowanie i nałożenie warstwy lakieru lub oleju. W ten sposób można nie tylko odświeżyć wnętrze, ale także zmienić jego charakter, wybierając inną barwę środka wykańczającego powierzchnię drewna.

Łatwe do utrzymania w czystości. Drewniane podłogi nie elektryzują się i dzięki temu kurz nie osiada na ich powierzchni tak, jak w przypadku płytek. Jeśli podłoga jest odpowiednio uszczelniona, zamiatanie, odkurzanie i wycieranie brudnej powierzchni nie stanowi żadnego problemu. Sprzątanie takiej posadzki z drewna jest względnie tanie, gdyż wręcz niewskazane jest stosowanie silnych detergentów czyszczących oraz np. mopów parowych, które mogą zniszczyć drewno. Wystarczy miotła/odkurzacz oraz mop lekko zwilżony wodą i odpowiednim środkiem do drewna.

Większe bezpieczeństwo. Drewniane podłogi są dużo bardziej miękkie od kamienia/ceramiki, co może okazać się zaletą, np. podczas upuszczenia delikatnego przedmiotu na podłogę. W tym przypadku posadzka z drewna jest także dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem dla dzieci.

Wady drewnianej podłogi w kuchni

Wysoka cena. Podłogi z twardego drewna, szczególnie te wykonane z drewna egzotycznego, takie jak drewno tekowe czy lapacho ze względu na swoje pochodzenie i doskonałe właściwości są stosunkowo drogie. Jeśli budżet jest ograniczony, z powodzeniem  można wybrać drewno dębowe, pamiętając o odpowiedniej jego pielęgnacji.

Podatność na działanie wilgoci. W tym aspekcie płytki ceramiczne i kamienne przodują, gdyż drewniana podłoga jest wrażliwa na działanie wody. Nie oznacza to jednak, że należy z niej zrezygnować. W kuchni powinno się wybrać podłogę olejowaną, gdyż olej wnika w głąb drewna, doskonale zabezpieczając je również przed ewentualnym zamoczeniem. W kuchni sprawdzą się egzotyczne gatunki drewna, które dzięki dużej zawartości substancji oleistych są znacznie bardziej odporne na wilgoć. Należy pamiętać, że mokrą plamę na drewnianej podłodze należy jak najszybciej wytrzeć – wówczas ryzyko zniszczenia podłogi jest znikome.

Konieczność regularnej konserwacji. Raz do roku lub gdy zauważysz, że Twoja drewniana podłoga jest miejscami mocniej wytarta, należy ponownie zabezpieczyć ją olejem (można to robić także punktowo, tylko w podniszczonych obszarach). Ponadto jeśli po kilku latach drewniana powierzchnia będzie posiadała znaczne wgniecenia, można przeprowadzić cyklinowanie i ponowne zabezpieczenie posadzki.

Jeśli zdecydujesz się na drewnianą podłogę do swojej kuchni, wybierz twarde drewno, takie jak dąb lub gatunki egzotyczne, aby zapewnić trwałość. Gatunki egzotyczne, m.in. teak, merbau, lapacho, jatoba są także znacznie mniej podatne na działanie wilgoci, dlatego warto rozważyć ich wybór. Miękkie drewno, takie jak sosna, jest mniej trwałe i bardziej podatne na zadrapania i wgniecenia.