co wpływa na cenę tarasów, taras kompozytowy ciemnoszary

CO WPŁYWA NA CENĘ TARASÓW I JAKICH KOSZTÓW SIĘ SPODZIEWAĆ?

Gdy za oknem zaczyna robić się ciepło, zieleń na drzewach się rozwija, a dni stają się co raz dłuższe, każdy z nas marzy o zbliżających się słonecznych porankach i przyjemnych wieczorach pod gołym niebem. Taras przy domu, na dachu lub balkonie to idealne miejsce na poranną kawę i kolacje na świeżym powietrzu. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym na jaki taras się zdecydować – TARAS DREWNIANY CZY KOMPOZYTOWY?

W dzisiejszym wpisie omówimy czynniki, które mają decydujący wpływ na cenę tarasu. Czytajcie dalej!

UKSZTAŁTOWANE TERENU

W oczywisty sposób, znaczne różnice w poziomie terenu generują wyższą kwotę za robociznę przy przygotowaniu podłoża pod taras, jeśli chcecie otrzymać jego płaską powierzchnię, bez dodatkowych schodków. Składa się na to plantowanie, usuwanie korzeni, wybieranie gruntu itd. Innym sposobem na poradzenie sobie z uskokami jest zastosowanie stopni tarasowych oraz obudowy boków tarasu, aby ukryć nieestetyczną przestrzeń pod deskami, co z kolei wiąże się z wykorzystaniem większej ilości materiałów.

deski tarasowe kompozytowe

PODŁOŻE POD TARAS

Istnieje kilka sposobów przygotowania podłoża pod taras, przy czym różnią się one między sobą nie tylko konstrukcją, ale także trwałością i ceną. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem (od 75zł za m2) jest zastosowanie tłucznia, który zagęszcza się na ubitym piasku. Mimo małych kosztów i niewielkiego nakładu pracy związanych z taką podbudową, nie jest ono niezawodne (po kilku latach użytkowania mogą wytworzyć się nierówności, co spowoduje mniejszą stabilność/zachwianie poziomu tarasu), a przy niestabilnych gruntach lub zagrożonych zalaniem w ogóle nie powinno być stosowane.

Optymalne cenowo podłoża pod tarasy (od100zł za m2) to betonowe słupy. Ich wykonanie jest bardziej czasochłonne od wysypania tłucznia, jednak ze względu na dużą głębokość ich usadzenia, pozostają stabilne bez względu na czynniki zewnętrzne oraz gwarantują wentylację i swobodne odprowadzenie wód opadowych z tarasu.

Najdroższą opcją jest wykonanie betonowej wylewki (od ok. 200zł za m2), będącej kontynuacją np. fundamentów. Nie polecamy jednak tego rozwiązania, ze względu na znaczne koszty w porównaniu do pozostałych sposobów aranżacji podłoża pod taras, a przy tym brak znaczących zalet nad np. słupami betonowymi.

Oczywiście w przypadku tarasu na piętrze bądź dachu, nie stosujemy żadnej z powyższych konstrukcji, a cenę generują poniżej wymienione czynniki.

Podłoże pod taras kompozytowy ze słupów betonowych

MATERIAŁ DESEK TARASOWYCH

Do wyboru mamy tutaj deski kompozytowe oraz drewniane (z drewna iglastego bądź egzotycznego – o wyborze drewna na taras pisaliśmy tutaj JAKIE DREWNO NA TARAS?). Deski kompozytowe i z drewna iglastego można przypisać do tej samej kategorii cenowej, natomiast kwota wydana na taras wykonany z drewna egzotycznego (w zależności od gatunku) może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Warto też mieć na uwadze, że do ceny samych desek należy doliczyć także system montażowy i dodatkowe akcesoria (np. listy wykończeniowe tarasów kompozytowych).

Deski tarasowe z drewna bangkirai

WYSOKOŚĆ I WIELKOŚĆ TARASU

Nasi klienci najczęściej decydują się na stworzenie tarasu w jednej płaszczyźnie z wejściem. Jeśli taras znajduje się na piętrze lub na parterze, ale jest stosunkowo duży, należy zastosować podwójne legarowanie, by zapewnić stabilność i trwałość tarasu. W praktyce oznacza to, że zostanie wykorzystane dwa razy więcej legarów, a więc i koszt wykonania tarasu będzie wyższy.

W Roble w ramach kompleksowej realizacji tarasu zawsze wykonamy dla Was pomiary na inwestycji i projekt wykonawczy. A jeśli macie inne pytania, kierujcie je bezpośrednio do nas – www.roble.eu – chętnie Wam pomożemy i udzielimy fachowych porad.