dobór balustrady ze szkła, balustrady szklane

SZKLANE BALUSTRADY – RODZAJE, INSPIRACJE I ARANŻACJE

Balustrady szklane to piękna dekoracja drewnianych schodów i balkonów, które sprawdzają się zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i komercyjnych. Nie ma wątpliwości co do tego, że szklana balustrada nadaje elegancji, nie uszczupla przestrzeni, jest bardzo trwała i łatwa w pielęgnacji. W zależności od wybranego systemu mocowania szkła, balustrada szklana będzie pasowała do wszystkich pomieszczeń, a przede wszystkim nowoczesnych, klasycznych czy też industrialnych.

Wraz z biegiem lat i znacznym postępem technologicznym, szklane balustrady zyskały znaczną elastyczność cenową, a także szeroki wachlarz rozwiązań konstrukcyjnych. Dziś możecie wybierać spośród licznych typów balustrad szklanych, by dobrać właściwą do Waszego wnętrza lub architektury domu. Co możemy Wam zaproponować?

Balustrady szklane na rotulach

Szkło przymocowane do boku schodów – na policzkach betonowych, drewnianych bądź krawędzi stopnicy, za pomocą specjalnych punktowych zacisków, to nowoczesna ozdoba wnętrza. Tak zamocowane tafle szkła mogą pozostać w formie samego szkła, by zachować efekt całkowitej transparentności lub mogą być wykończone od góry poręczą z drewna czy stali.

W Roble przy tych balustradach stosujemy wyłącznie szkło laminowane VSG/ESG, w którym wykorzystane są dwie tafle szkła hartowanego klejone za pomocą kilku warstw folii PVB.

balustrady szklane na rotulach wewnętrzne i zewnętrzne

Balustrady szklane wpuszczane w stopnie lub podłogę

Balustrady szklane, w których chcemy uzyskać efekt zatopienia szyby w schodach lub podłodze, tworzymy na kilka sposobów. Jednym z nich jest odpowiednie docięcie tafli szkła, a następnie umieszczenie jej w przestrzeń powstałą pomiędzy drewnianymi/stalowymi słupkami, pochwytem i stopniami schodów, w której uprzednio zostały przygotowane frezy. W tym przypadku wystarczy zastosowanie pojedynczych tafli szkła hartowanego, gdyż utrzymują się one w drewnianych słupkach i pochwycie. To rozwiązanie jest bardzo podobne do balustrad kurtynowych, przy czym uzyskujemy efekt szkła wpuszczonego w stopnie, w wersji ekonomicznej.

Bardziej skomplikowaną opcją jest wykorzystanie wspomnianych wyżej rotul, również mocowanych do policzków schodów drewnianych, z tym że w ostatnim etapie są one maskowane tym samym drewnem, co schody. Tutaj ekskluzywny rezultat otrzymamy zwłaszcza w schodach półkowych.

Na schodach policzkowych w szczególności, a także antresoli czy balkonie można zastosować szyny, w które wprowadza się tafle laminowanego szkła hartowanego.

balustrady wpuszczane w schody lub podłogę

Balustrady szklane kurtynowe

Kurtynowe balustrady otrzymamy wprowadzając szkło w konstrukcję. W ramach konstrukcji zwykle tworzymy profile stalowe lub drewniane, tj. słupki oraz pochwyt. Tafle szklane docinamy tak, by kończyły się kilka centymetrów nad stopniami schodów, co różni je od opisanych poprzednio balustrad szklanych w drewnianej ramie, wpuszczanych w schody.

balustrady ze szkła i drewna

Jakie szkło można zastosować na balustrady?

Szkło na balustrady musi spełniać wymogi bezpieczeństwa, nie może rozpadać się na ostre fragmenty oraz być dostosowane do warunków wymienionych w polskich/europejskich normach. Oprócz wspomnianych wyżej opcji pojedynczych hartowanych lub laminowanych tafli szkła, których zastosowanie warunkuje wybór typu balustrady, możecie zdecydować się na różne wersje kolorystyczne, w tym:

  • Szkło przezroczyste – z lekko zielonym zabarwieniem, float (wersja ekonomiczna),
  • Szkło przezroczyste – całkowicie odbarwione, tzw. optiwhite (wersja kosztowniejsza),
  • Szkło mleczne, satynowane – ze zmatowioną powierzchnią,
  • Szkło laminowane dekoracyjne – z grafiką umieszczoną pomiędzy dwoma taflami szkła.

balustrady szklane, szkło matowe i optiwhite

Gdzie pasują szklane balustrady?

Nowoczesne balustrady ze szkła: na rotulach lub z maskownicami, a także w szynach bez pochwytów to wybór idealny do pomieszczeń urządzonych w stylu modern, modern-classic, industrialnym (loftowy) oraz art deco. Z kolei balustrady szklane kurtynowe będą doskonałym akcentem dekoracyjnym schodów we wnętrzach klasycznych, kolonialnych oraz skandynawskich.

Czy wybraliście już swoją balustradę do Waszych schodów drewnianych lub na balkon? Jeśli nadal macie wątpliwości, skontaktujcie się z nami – www.roble.eu/kontakt!