jaka jest cena schodów drewnianych?

SCHODY DREWNIANE – JAKI JEST ICH KOSZT I CO NA TO WPŁYWA?

Schody w domu lub dwukondygnacyjnym apartamencie powinny być dobrane do stylu wnętrza, a także odpowiednio zaplanowane tak, by zapewniały wszystkim domownikom wygodne i bezpieczne przemieszczanie się na kolejne piętro. Ponadto warto przemyśleć ich konstrukcję i formę, które będą pasowały do wyznaczonego na schody miejsca. Schody to niejednokrotnie ozdoba salonu lub strefy wejściowej, dlatego warto w nie zainwestować, ale jakiego rzędu będą to koszty?

Rozwiązanie konstrukcyjne schodów z drewna

Odpowiednia konstrukcja i forma schodów to niezwykle istotna kwestia, jeśli schody trzeba wpasować do przestrzeni o konkretnych wymiarach. Gdy zależy Wam, by schody zajmowały jak najmniej miejsca, można wykorzystać schody spiralne lub zabiegowe. Ponadto, gdy po domu biegają dzieci, warto zastanowić się nad wyborem schodów z podstopniami zamiast ażurowych, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo ich użytkowania.

Do najdroższych rozwiązań konstrukcyjnych schodów należą schody wachlarzowe, wykonywane najczęściej z giętego drewna i o dość skomplikowanej formie. Nieco tańszeschody półkowe, które wymagają zastosowania specjalnych profili stalowych w ścianie, oraz dywanowe samonośne, w których wykorzystywana jest duża ilość drewna. Pod względem ceny pośrodku plasują się schody belkowe, a schody policzkowe mają bardzo szeroki zakres cenowy, a to dlatego, że ich koszt uwarunkowany jest stopniem skomplikowania biegu, a także (jak w przypadku wszystkich schodów opisanych w tym podpunkcie) pozostałymi faktorami wymienionymi dalej w tym wpisie. Najtańsze z kolei będą schody na beton, w których instalowane są tylko stopnie i podstopnie, bez dodatkowej konstrukcji.

Biorąc pod uwagę prostą formę schodów i standardową ilość 16 stopni oraz szerokość biegu 1m, a także dąb jako materiał stopni, za wykonanie samych schodów, bez balustrad, trzeba będzie zapłacić od kilku tys. zł (same stopnie na beton) do nawet kilkudziesięciu tys. zł (schody wachlarzowe).

schody na beton dębowe - rzut z góry

Materiał stopni i podstopni

Gatunek drewna, z którego wykonane są trepy w znacznym stopniu generuje cenę schodów. Krajowe gatunki drewna, takie jak dąb, jesion czy buk zestawiają się w podobnych cenach, natomiast za drewno egzotyczne (w zależności od rodzaju) należy zapłacić kilkukrotnie więcej.

Podstopnie, np. w schodach na beton, w Roble wykonujemy w niemal każdym materiale. Podstopnice z lacobel i drewna są najdroższe, natomiast najtańsze z lakierowanych płyt MDF.

Ilość stopni i szerokość biegu schodów

Liczba stopni schodów jest uzależniona od wysokości stropu na kolejnym piętrze, a szerokość biegu od projektu budowlanego lub możliwości aranżacji przestrzeni (według polskiej normy szerokość biegu schodów w zabudowie jednorodzinnej nie powinna być jednak mniejsza niż 80cm). Odpowiednio zatem im szerszy bieg schodów i większa ilość stopni, tym cena za ich wykonanie rośnie.

schody półkowe i schody policzkowe od góry

Ozdobne detale

Wymyślne zdobienia, nietypowe wykończenie stopni (heblowanie, efekt postarzenia drewna), efektowny kapinos czy oryginalne listwy wykończeniowe w oczywisty sposób generują dodatkowe koszty. Podobnie w przypadku żłobień czy frezowań w drewnie oraz giętego drewna, stosowanego na poręcze drewniane i policzki schodów policzkowo-wachlarzowych, należy spodziewać się większych wydatków.

Dobór balustrady

Balustrada to element zdobniczy i zabezpieczający, bez którego schody w domu nie będą w pełni funkcjonalne. Koszty związane z balustradą zależą od materiału, z którego jest wykonana oraz ilości metrów, które należy zastosować, by zabezpieczyć schody i duszę lub antresolę. W typowych rozwiązaniach (balustrady wysokie do standardowego 1,1m) najdroższym materiałem jest rzeźbione drewno, następnie kuta stal, a później klejone szkło optiwhite. Najtańszymi opcjaminierdzewna blacha wycinana metodą CNC oraz klasyczne tralki drewniane. Metr balustrady może zatem kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, przy czym np. do tradycyjnych schodów zabiegowych na beton, ograniczonych z jednej strony ścianą, należy przeznaczyć ok. 6 metrów bieżących balustrady (mierzonych po wzniosie).

balustrada szklana i balustrada w formie stalowym relingów

Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu, inwestorzy muszą przeznaczyć na schody z balustradą zwykle ok. 8 – 10% funduszy na wykończenie wnętrz.