podłoga drewniana z promieniami słońca

GDZIE NIE STOSOWAĆ DREWNIANYCH PODŁÓG?

Produkując podłogi drewniane dla naszych klientów staramy się zawsze jak najlepiej doradzić inwestorom, by ich podłogi wyglądały pięknie przez lata i jak najdłużej zachowały swoje właściwości. Wspominaliśmy już o tym, jakie warunki temperatury i wilgotności, panujące w pomieszczeniach z drewnem, powinny być spełnione, aby podłogi oraz schody utrzymywały swój pierwotny „blask”. Jednak nie zawsze drewno lub niektóre jego gatunki można zastosować. Gdzie lepiej powstrzymać się od montażu drewnianej posadzki, by uniknąć niepotrzebnych zmartwień?

Siłownia

Własny mini klub fitness to doskonała alternatywa dla wielkich siłowni, które nie są tak komfortowe jak domowe zacisze. Oszczędność czasu i kameralna atmosfera we własnej strefie ćwiczeń przemawiają za przeznaczeniem jednego z pomieszczeń w domu na siłownię, ale warto mieć na uwadze kwestie odpowiedniego wykończenia podłóg. Jeśli tak jak my uwielbiacie drewno, niestety powinniście rozważyć inną opcję na podłogę.

Drewniane deski czy parkiety wyglądają pięknie, ale w pokoju, w którym ciężkie sprzęty wywierają nacisk na podłogę, są narażone na wgniecenia i zarysowania. Ponadto drewno (choć lepiej niż ceramika) nie zamortyzuje uderzenia sztangi i innych obciążeń – tutaj lepiej sprawdzą się przystosowane posadzki, wykonane z np. gumowych mat.

Strefa wejściowa

W holu wejściowym lub wiatrołapie przychodząc z zewnątrz właściwie przez cały rok „wnosimy” na obuwiu piasek, a w okresach zimowych i deszczowych – również wodę i brud. Takie warunki nie są odpowiednie dla drewnianej podłogi, która bez zabezpieczenia np. w postaci dywanika, może ulec zarysowaniom i wypaczeniu. Ratunkiem dla powierzchni drewnianych desek lub parkietu może być zastosowanie wycieraczki, ale należy uważać, by nie dostały się pod nią brud i woda. Alternatywą dla drewna będzie ceramika – metr kwadratowy płytek w strefie wejściowej w zupełności wystarczy, by ewentualne zabrudzenia nie pozostawić poza obszarem drewnianej podłogi.

Strefy narażone na bezpośrednie działanie wody

Łazienki, miejsca wokół wanien, basenów czy jacuzzi są w kontakcie z parą wodną i wodą, bez względu na to jak ostrożnie będzie się korzystało z wodnych atrakcji. W takich przypadkach deski z dębu i innych rodzimych drzew mogą ulec deformacji na skutek zmian wymiarów pod wpływem nadmiernej wilgoci oraz fluktuacji temperatury.

Jeśli drewno miałoby zostać zastosowane w łazience, ale w takich miejscach, gdzie nie będzie miało bezpośredniej styczności z wodą, można wykorzystać deski warstwowe dębowe wykończone olejowoskiem. Wówczas należy pamiętać także o regularnym przecieraniu desek olejowoskiem, by zapobiec szkodliwemu działaniu pary wodnej, wilgoci na drewno.

W łazience bądź salonie łazienkowym z jacuzzi, sauną bez większych obaw można natomiast zastosować egzotyczne gatunki drewna, zarówno na podłogę, jak i ściany. Substancje oleiste naturalnie występujące w drzewach pochodzenia egzotycznego (Azja, Afryka, Oceania czy Ameryka Południowa i Środkowa), chronią drewno przed pochłanianiem wilgoci i sprawiają, że podłogi z nich wykonane są wyjątkowo odporne na działanie grzybów. Dzięki tym właściwościom oraz zwartości struktury, podłogi wykonane z ipe lapacho, merbau, teak czy doussie, dodatkowo wykończone olejem, nie będą podatne na wpływ wzmożonej wilgotności i wody.

Łazienka z sauną i podłogą z drewna teak

A co z kuchnią?

W kuchni kierujemy się przede wszystkim własnym doświadczeniem. Jeśli potraficie utrzymać względny porządek podczas gotowania i mycia naczyń, nie zachlapując przy tym nadmiernie podłogi, drewniana podłoga nie powinna być utrudnieniem. Wystarczy dbać o to, by mokre plamy od razu były z niej ścierane, a powierzchnia podłoga zabezpieczona i systematycznie impregnowana twardym woskiem olejnym. Przy zlewie, by uniknąć trudów związanych z ciągłym wycieraniem podłogi, warto położyć niewielki dywanik (przynajmniej na czas korzystania z wody w kranie).

deski podłogowe dębowe w nowoczesnej kuchni

A już w kolejnym „odcinku” omówimy składowe ceny schodów drewnianych!