KIEDY DRZWI MOŻNA JESZCZE NAPRAWIĆ/ODNOWIĆ, A KIEDY WYMIENIĆ JE NA NOWE?

Jeśli drzwi w Waszym domu skrzypią, ocierają się o podłogę bądź ich powierzchnia wygląda już na wiekową, warto pomyśleć o ich renowacji lub całkowitej wymianie. Poniżej przedstawiamy sposoby na odnowienie starych, drewnianych drzwi i wskazujemy przypadki, w których jedyną opcją jest zakupienie nowych.

Naprawa trzeszczących drzwi

Drzwi, które trzeszczą przy podmuchach wiatru, są zwykle zbyt „luźne”. Przyczyną może być nieprawidłowy montaż drzwi lub niewłaściwe zamocowanie zawiasów. W takim wypadku można pokusić się o wykorzystanie kawałka kartonu do „zamortyzowania” drzwi. Wystarczy wyciąć kawałek tektury na wymiar płytki zawiasowej, odkręcić zawias, wyjąć go, podłożyć karton i wkręcić z powrotem. Należy kontynuować dodawanie warstw tektury, aż drzwi otworzą się i zamkną płynnie.

Naprawa skrzypiących drzwi

Jeśli drzwi skrzypią przy otwieraniu/zamykaniu, najczęstszą przyczyną jest ich nadmierne wytarcie. Prostym, domowym sposobem na rozwiązanie tego problemu będzie nasmarowanie zawiasów specjalnym smarem, woskiem, olejem roślinnym czy też zwykłą wazeliną. Bezpośrednio po nasmarowaniu zawiasów, należy otworzyć i zamknąć drzwi kilka razy, a nadmiar smaru zetrzeć szmatką. Zardzewiałe zawiasy będzie trzeba wymienić na nowe.

Naprawa drzwi, które ocierają się o podłogę

Drzwi ocierające się o podłogę nie tylko utrudniają ich swobodne użytkowanie, ale także znacznie niszczą powierzchnię posadzki zarówno drewnianej, jak i ceramicznej. Zwykle dokręcenie zawiasów niweluje ten problem. Jeśli Twoje drzwi uległy z czasem zniekształceniu, możesz spróbować dopasować ogranicznik drzwi – pionowy pasek biegnący wzdłuż obudowy drzwi. Możesz też wynająć specjalistę, który spróbuje zmniejszyć wypaczenia w samych drzwiach, ale jest to kosztowna, czasochłonna opcja i jest warta rozważenia tylko wtedy, gdy drzwi są sentymentalnym lub konserwatorskim elementem domu.

Naprawa nieprawidłowo ustawionego zamka drzwi

Częste regulacje położenia drzwi mogą z czasem wpłynąć na ich prawidłowe ustawienie względem ościeżnicy. Aby ponownie uzyskać odpowiednią oś, prawdopodobnie trzeba będzie usunąć zamek lub wkładkę w ościeżnicy, a następnie wywiercić nowe otwory i zainstalować zamek/wkładkę w odpowiednim miejscu. Ewentualne dziury należy zaszpachlować i wykoloryzować.

Naprawa drzwi mocno zniszczonych

Drzwi, które są bardzo zniszczone najlepiej pozostawić do naprawy profesjonalistom. Dobry stolarz, w razie potrzeby, będzie w stanie je odnowić. Jeśli lakier zaczyna się łuszczyć, bądź widoczne są ubytki bejcy/oleju, sposobem na odrestaurowanie jest wypiaskowanie/zeszlifowanie starej warstwy powierzchniowej i nałożenie nowej. Ewentualne spękania, szczeliny, ubytki w drewnie są uzupełniane.

Kiedy konieczna jest wymiana drzwi na nowe?

Jeśli poprzednie drzwi nie nadają się do renowacji (są wykonane z sztucznych materiałów lub słabej jakości, drewno jest zbutwiałe, mocno spękane) bądź nowy projekt obejmuje odmienny wystrój wnętrza, zakup nowych drzwi będzie nieunikniony. Wówczas warto pomyśleć o poszerzeniu otworu drzwiowego lub zainstalowanie przesuwnych drzwi, które pozwolą na powiększenie pomieszczenia.