RODZAJE DRZWI – KTÓRĄ KONSTRUKCJĘ WYBRAĆ?

Wybierając drzwi powinniśmy kierować się nie tylko stylem, ale także konstrukcją. Najczęściej wybierane są drzwi klasyczne jednoskrzydłowe, jednak jeszcze na etapie rozmieszczenia pomieszczeń, warto pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach.

DRZWI TRADYCYJNE DWUSKYRZDŁOWE

Klasyczne drzwi sprawdzają się w każdym wnętrzu, należy jednak przemyśleć ich wykończenie (proste/gładkie, w formie paneli lub z ryflami), system montażu (z zawiasami chowanymi lub widocznymi, a przy tym wersję drzwi bez przylgi lub przylgowe), obecność lub brak szybek oraz gatunek drewna/wybarwienie.

Jeśli otwór drzwiowy jest szeroki, np. w przejściu z salonu do jadalni lub kuchni, pięknie będą prezentowały się tradycyjne drzwi z dwoma skrzydłami. Dzięki takiemu rozwiązaniu, po otwarciu drzwi uzyska się większą przestrzeń.

DRZWI ŁAMANE

Drzwi łamane to swego rodzaju połączenie drzwi tradycyjnych z przesuwnymi. Zwykle taki system stosuje się w wejściach do bardzo niewielkich pomieszczeń, np. szaf czy spiżarni, ponieważ umożliwia zastosowanie wąskich drzwi, a po otwarciu nie zajmują wiele miejsca.

Co raz częściej klienci decydują się na wykorzystanie drzwi „harmonijkowych”, w których poszczególne elementy posiadają gabaryty standardowych drzwi. Takie drzwi nadają niekonwencjonalny charakter wnętrzu i pozwalają na stworzenie wyjątkowo przestronnego pomieszczenia (np. jeśli składają się z 3-4 skrzydeł).

DRZWI W SZYNIE – PRZESUWNE

Drzwi przesuwne, zarówno te mocowane w kasetach umieszczonych w ścianie, jak i w specjalnych rolkach naściennych, są w ostatnich latach bardzo modne. Tego typu rozwiązanie, zwłaszcza w systemie kasetowym, pozwala na ograniczenie miejsca potrzebnego na otwarcie drzwi do minimum. Dzięki temu, że drzwi chowają się w ścianie, można nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale także szybko wydzielić odrębne strefy w pomieszczeniu lub znacznie powiększyć przestrzeń po ich rozsunięciu.

Z kolei drzwi umieszczane w rolkach naściennych mogą być doskonałą ozdobą wnętrza. Stylizowane stalowe rolki oraz skrzydła wykonane z postarzanego drewna będą idealnym dopełnieniem wnętrza w stylu „barn” (z ang. stodoła) lub retro.

DRZWI SCALONE ZE ŚCIANĄ

Drzwi, których system montażu pozwala na całkowite zlicowanie ich ze ścianą to ekskluzywna opcja dla wymagających klientów. Posiadają one ukrytą ościeżnicę, dzięki czemu można uzyskać efekt jednej płaszczyzny skrzydła i ściany. Powierzchnia drzwi może być wykończona w tym samym kolorze/grafice/materiale co ściana, tworząc tym samym niezwykle estetyczne otoczenie.