5 MITÓW O PODŁOGACH DREWNIANYCH

Wybór odpowiedniej podłogi do Waszego domu lub mieszkania z pewnością nie należy do łatwych zadań, tym bardziej, że po świecie krąży wiele rozbieżnych opinii, opartych na doświadczeniach, ale także osobistych preferencjach.

Poniżej staramy się wyjaśnić jakie schematy utarły się na temat drewnianych podłóg i dlaczego nie warto brać ich pod uwagę.

  1. Jeśli mamy w domu zwierzęta lub dzieci, drewniana podłoga nie wchodzi w grę!

Z pewnością posiadacze zwierząt i rodzice wiedzą jak trudno uporać się z niespożytą energią czworonogów i maluchów, a tym bardziej ustrzec się (oraz podłogę, ściany i meble) przed efektami figli i zabaw.

Drewniana podłoga wydaje się nie być dobrym rozwiązaniem, bo teoretycznie łatwo ją uszkodzić. W rzeczywistości mamy do wyboru szereg różnych gatunków drewna na wykończenie podłogi, przy czym każdy z nich charakteryzuje się inną twardością. I tak np. egzotyczne gatunki drewna są bardziej wytrzymałe niż krajowe i doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na większe zużycie. Ponadto, zastosowanie wykończenia z kilkuwarstwowej powłoki lakieru zminimalizuje ryzyko uszkodzenia drewna, które się pod nią kryje, a w razie potrzeby, można przeprowadzić cyklinowanie (usunięta zostanie jedynie warstwa lakieru).

Dobrym pomysłem jest także zastosowanie desek olejowanych z efektem szczotki. „Szczotkowanie” nie tylko uwydatni usłojenie oraz naturalny wygląd drewna, ale także zniweluje widoczność ewentualnych rys.

Dodatkowo, zdecydowanie przyjemniejsza jest zabawa z pociechami na drewnianej, ciepłej podłodze, niż na płytkach czy kamieniu.

  1. Zakup drewnianej podłogi nie jest dobrą inwestycją, gdy niebawem planujesz się wyprowadzić

Istnieje przekonanie, że skoro w niedługim czasie będziemy chcieli zmienić lokalizację, nie warto inwestować w droższe materiały, w tym podłogę drewnianą. Z kolei na postawie badań przeprowadzonych wśród ankietowanych agentów nieruchomości wynika, iż domy/mieszkania z drewnianymi podłogami sprzedają się szybciej. Co więcej, zastosowanie takiego wykończenia posadzki zwiększa wartość inwestycji średnio aż o 10%!

  1. Utrzymanie podłogi drewnianej w dobrym stanie jest trudne

Wręcz przeciwnie, konserwacja podłóg drewnianych jest wyjątkowo łatwa. Regularne zamiatanie i odkurzanie (lub mycie) wystarcza do usunięcia brudu i piasku pomiędzy deskami podłogowymi.

Należy jednak mieć na uwadze, że do mycia podłóg drewnianych powinno stosować się ściereczki nawilżone specjalnym preparatem do posadzek olejowanych bądź lakierowanych. Namakanie desek poprzez stosowanie parowych lub ociekających wodą mopów może spowodować ich niszczenie i uszkodzenie warstw lakier/oleju.

Podłogi olejowane raz w roku trzeba powtórnie zabezpieczyć olejem, co przypomina właściwie standardowe mycie, a czas schnięcia to zaledwie kilka godzin. Natomiast lakierowane deski/parkiety nie wymagają okresowej konserwacji, a po upływie 5-10 lat, w zależności od powstałych rys i stopnia zmatowienia, można przeprowadzić cyklinowanie.

  1. Podłogi drewniane są kosztowne

Instalacja podłóg z drewna jest w rzeczywistości tańsza niż większość ludzi sobie wyobraża. Choć koszt nabycia może być nieco wyższy niż w przypadku innych rodzajów podłóg, podłogi drewniane okażą się opłacalne w dłuższej perspektywie ze względu na możliwość ich odnowienia po latach. Przy okazji tego zabiegu nie dość, że otrzymamy deski o nowej powierzchni, to będziemy mogli także zmienić kolor podłogi, co nie jest możliwe w przypadku paneli, płytek, gresu, kamienia, dywanu czy linoleum.

Jeśli zostanie odpowiednio zamontowana i będziemy o nią dbać, drewniana podłoga będzie nam służyć nawet sto lat, podczas gdy posadzki innego typu nie wytrzymają dłużej niż 10-20 lat.

  1. Na drewnianej podłodze bardziej widoczny jest brud i kurz

O ile prawdą jest, że na podłodze wykonanej z drewna kurz i brud będą bardziej widoczne niż na dywanie, wykładzinie czy ciemnych płytkach, o tyle nie warto brać pod uwagę tego argumentu jako wadę.

Dywany i wykładziny to siedlisko roztoczy i bakterii, a przez fakt, że na takiej powierzchni nie widać zabrudzeń, są one rzadziej czyszczone. Dzięki temu, że na drewnianych deskach zauważymy kurz, będziemy bardziej skłonni do ich częstszego odkurzenia lub przetarcia na mokro, a co za tym idzie – uchronimy domowników przed nabyciem alergii czy innych chorób układu oddechowego.