6 TRIKÓW W PIELĘGNACJI DREWNIANYCH PODŁÓG, KTÓRE MUSISZ ZNAĆ!

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale wiele produktów codziennego użytku doskonale sprawdza się przy pielęgnacji podłóg wykonanych z drewna. Te nietypowe triki nie tylko pomogą zadbać o wasze deski lub parkiet, ale także zaoszczędzić pieniądze.

  1. Niwelowanie rys i zadrapań za pomocą oleju rzepakowego i octu

Przesuwanie mebli, zabawy dzieci lub zwierząt mogą spowodować powstanie rys na drewnianej podłodze, co niekorzystnie wpływa na jej efekt wizualny.

W przypadku pojawienia się drobnych zadrapań, nie jest konieczne cyklinowanie całej powierzchni. Jedną z „domowych” sztuczek, którą można wykorzystać do naprawy uszkodzonego drewna, jest zastosowanie mikstury stworzonej z 3 części oleju rzepakowego i jednej części octu. Tak przygotowaną zawiesinę należy dobrze wymiesza i przy pomocy szmatki delikatnie wetrzeć niewielką ilość w miejsca uszkodzenia deski/klepki.

  1. Wilgotna ściereczka i żelazko do regeneracji wgnieceń

Upadające zabawki podczas dziecięcych figli czy ciężkie meble pozostawiają w drewnianej podłodze małe wgniecenia. Wszystko, czego potrzebujesz, by zmniejszyć tego typu zagłębienia, to żelazko i wilgotna ściereczka.

Namocz ściereczkę i przyłóż ją do miejsca wklęśnięcia, a następnie okrężnymi ruchami przyprasuj ją żelazkiem, zmieniając miejsce jego przyłożenia, by zapobiec przypaleniu materiału. Żeby pozbyć się wgnieceń, należy wykonywać tę czynność przez pięć minut.

  1. Do mycia podłogi używaj ściereczki z mikro-włókien

Ściereczka lub nakładki na mopa z mikrofibry doskonale sprawdza się przy pielęgnacji podłogi drewnianej, przede wszystkim dlatego, że w odróżnieniu od zwykłej szczotki, nie powoduje zarysowań powierzchni drewna. Ponadto lepiej niż inne materiały przyciąga kurz czy sierść zwierząt.

  1. Pasta do zębów contra ślady niezmazywalnego markera

W domu artystów czy pełnym dzieci może zdarzyć się, że na podłodze niespodziewanie pojawią się ślady niezmywalnych pisaków czy markerów. W takim przypadku nie ma konieczności natychmiastowej renowacji podłogi, wystarczy, że masz pod ręką zwykłą pastę do zębów!

Żeby pozbyć się niechcianych gryzmołów, należy nanieść na ich powierzchnię odrobinę pasty i wilgotną szmatką energicznie pocierać, aż do momentu, gdy plamy znikną.

  1. Wykorzystaj korki od wina jako podkładki pod meble

Niestabilne (np. gdy jedna z nóg krzesła jest odrobinę krótsza) lub niezabezpieczone na styku z podłogą drewnianą meble są jednym z najczęstszych czynników, powodujących powstanie rys. Aby uniknąć niepotrzebnych szkód, wystarczy wyciąć z korka od wina za pomocą noża podkładkę od odpowiednim kształcie i podłożyć lub przykleićdo nogi stołu, krzesła, komody itp.

  1. Puder do ciała dla dzieci w walce ze skrzypiącą podłogą – to naprawdę działa!

Skrzypiąca podłoga drewniana może być efektem nasilonej komunikacji lub nieprawidłowego montażu. Na szczęście nie jest konieczne powtórzenie całego procesu instalacji desek czy parkietu. Za pomocą zwykłego pudru do ciała dla dzieci można zniwelować skrzypienie podłogi. Wysyp obficie pudrem miejsce „trzeszczenia” i wetrzyj go pomiędzy szparki/krawędzie desek za pomocą pędzla, szczotki lub ściereczki z mikro-włókien, po czym postukaj gumowym młotkiem (przez szmatkę) w deski, by proszek dokładnie wniknął w szczeliny. Powtórz czynność kilkukrotnie.

Wykorzystując powyższe porady bez problemu poradzisz sobie z drobnymi zniszczeniami, jakie powstają na drewnianej podłodze podczas jej codziennego użytkowania.