WNĘTRZA W STYLU KOLONIALNYM – KLASYCZNA EGZOTYKA

Styl ten, jak sama nazwa wskazuje, wykształcił się w brytyjskich koloniach. Brytyjczycy zamieszkiwali wiele zakątków świata, w tym dużą część Afryki, Indie, Kanadę oraz Australię, dlatego też wiktoriański wystrój wnętrz domów osadników nabył znaczny wpływ kultur tych państw. Kolonialny design, będący połączeniem klasyki oraz motywów wschodnich i afrykańskich, zyskał szczególną popularność w pierwszej połowie XX wieku.

Sprawdzi się z pewnością w domach miłośników egzotycznych podróży, gdzie znajdzie się miejsce na pamiątkowe rękodzieła z dalekich wypraw. Należy jednak pamiętać, że styl kolonialny cechuje umiarkowanie, zatem odpowiednia kompozycja poszczególnych elementów wystroju jest niezwykle istotna.

W pomieszczeniach w stylu kolonialnym przeważają naturalne materiały, zwłaszcza ciemne, egzotyczne drewno, tak jak orzech amerykański, teak czy palisander. Obok niezbędnych dekoracji, np. starej mapy czy afrykańskich figurek, najistotniejszymi elementami wnętrza kolonialnego są drewniane podłogi oraz solidne meble w naturalnych tonacjach.

A Wy jak odnaleźlibyście się w takim wnętrzu? 🙂