GATUNKI EGZOTYCZNE – ORZECH AMERYKAŃSKI

Orzech amerykański w ostatnich latach znów stał się popularny. Ten niezwykły gatunek zachwyca zarówno barwą, jak i rysunkiem drewna. Z orzecha amerykańskiego wykonujemy podłogi, schody oraz drzwi wewnętrzne. Dzięki nim wnętrze zyskuje luksusowego stylu. Poniżej dowiecie się więcej na temat tego charakterystycznego „egzotyka”.

Charakterystyka orzecha amerykańskiego

Jeden z najpopularniejszych gatunków drewna egzotycznego – orzech amerykański (inaczej nazywany czarnym orzechem) należy do szybkorosnących drzew liściastych. Jego roczny przyrost sięga nawet do 1,1 m! Gatunek ten pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej i osiąga wysokość do 25–30 m.

barwy orzecha amerykańskiego

Barwa orzecha amerykańskiego

Zewnętrzna warstwa kory, tzw. część bielasta jest u orzecha wyraźnie oddzielona, w kolorystyce białawej, poprzez żółtawą do szarej. Wewnętrzna część – rdzeniowa prezentuje szeroki zakres barw, od czekoladowej do fioletowo-brązowej, z purpurowymi odcieniami i ciemnymi żyłkami, wielokrotnie z odcieniami złota. Co ciekawe, w zależności sposobu cięcia kłody, można wydobyć różnorakie usłojenie tego samego drzewa. Spójrzcie jak rozmaicie może prezentować się ten gatunek:

odcienie orzecha amerykańskiego

W postaci szerszych desek na większej powierzchni możemy zatem uzyskać wiele odcieni brązu i kremowego. Ten naturalny efekt wizualny ma swoich miłośników, jednak dla niektórych może być zbyt wzorzysty. Jeśli zatem podoba nam się rysunek orzecha, ale niekoniecznie jego wielobarwność, mamy na to sposób! Dodatkowe podbarwienie podłogi czy schodów z orzecha wyrównuje koloryt, a jednocześnie zachowuje jego indywidualną strukturę.

Zupełnie inaczej wygląda orzech wykończony w lakierze i w twardym wosku olejnym. W tym drugim wariancie rysunek i słoje orzecha będą bardziej uwidocznione, z kolei lakier sprawi, że drewno to stanie się jeszcze bardziej wystawne i ekskluzywne.

Orzech amerykański – właściwości i zastosowanie

Ze względu na ciekawe usłojenie oraz znamienną dla tego gatunku barwę, orzech amerykański pięknie prezentuje się w postaci desek i parkietów na podłogach oraz forniuru na meblach lub drzwiach. Orzech posiada korzystne parametry, takie jak stosunkowo duża twardość oraz dobra stabilność wymiarowa. Te cechy powodują, że orzech amerykański jest bardzo cenionym drewnem użytkowym. Głęboka barwa i naturalnie ciemny odcień orzecha sprawiają, że wnętrze zyskuje eleganckiego charakteru. Dodatkowo ten gatunek sprawdza się zarówno w pomieszczeniach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Podłoga czy schody z orzecha amerykańskiego stanowią piękną ozdobę domu!

podłoga z orzecha amerykańskiego

Zapraszamy do składania zapytań poprzez naszą stronę www.roble.eu/kontakt.