DRZWI – PRZYLGOWE CZY BEZ PRZYLGI?

Wybierając drzwi warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale także na funkcjonalność. Jednym z ważniejszych aspektów jest dobór skrzydła z przylgą lub gładką krawędzią.

DRZWI PRZYLGOWE

W tym wariancie skrzydło drzwi posiadają specjalnie wyfrezowaną krawędź (tworzącą przylgę), aby po zamknięciu częściowo nachodziły na ościeżnicę, tworząc uskok, a częściowo się w niej chowały. Widoczne są również zawiasy.

To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku zewnętrznych drzwi wejściowych oraz innych, które będą zapewniały izolację termiczną lub akustyczną. Pozwalają także na łatwiejszą regulację zawiasów.

Drzwi przylgowe sprawiają także wrażenie lżejszych, dzięki charakterystycznemu wcięciu.

 

DRZWI BEZPRZYLGOWE

 

Konstrukcja tego typu zakłada widok jednej płaszczyzny skrzydła i ościeżnicy od strony otwierania drzwi. Wyglądają na cięższe i bardziej solidne ze względu na gładką krawędź, mimo tego, iż standardowe posiadają taką samą grubość (ok. 4 cm) jak drzwi w wersji z przylgą.

Są to jednak mniej szczelne drzwi w porównaniu do przylgowych ze względu na brak frezów na krawędzi skrzydła i konieczność zachowania minimalnej przerwy między prostym skrzydłem a ościeżnicą, by umożliwić swobodne otwieranie i zamykanie. Niemniej jednak proste krawędzie pozwolą na łatwiejsze utrzymanie drzwi w czystości.

W tym modelu najczęściej stosuje się zawiasy ukryte, które po zamknięciu drzwi są niewidoczne z obydwu stron. Montaż zamka magnetycznego, którego języczek nie wystaje poza skrzydło oraz wykorzystanie przycisku do otwierania zamiast klamki pozwoli na osiągnięcie efektu scalenia drzwi z ościeżnicą.

Ze względu na to, że drzwi zewnętrzne wymagają zapewnienia większej szczelności termicznej, wybór skrzydła jest skierowany głównie na wersję z przylgą. Jeśli z kolei chodzi o skrzydła wewnętrzne, ich dobór będzie pokierowany przede wszystkim wystrojem wnętrza. Do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym, rustykalnym, kolonialnym bądź prowansalskim będą pasowały tradycyjne drzwi z przylgą. Design nowoczesny lub minimalistyczny, taki jak industrialny, skandynawski czy nowojorski doskonale dopełnią drzwi bez przylgi.