SCHODY – ROZWIĄZANIA KONSTRUKCYJNE

Schody znajdują się w niemal każdym domu i niejednokrotnie stanowią główny element wystroju. Widzimy je od razu po wejściu do naszego domu lub przebywając w salonie, dlatego tak ważny jest ich odpowiedni dobór. Drewniane schody pasują do każdego wnętrza, przy czym mogą pełnić w nim wielorakie funkcje. Tradycyjne, wykonane z drewna nadają pomieszczeniu ciepłego, przytulnego klimatu, nowoczesne wzbudzają poczucie estetyki, a te fantazyjne ożywiają przestrzeń.

Ze względu na rozwiązania konstrukcyjne, możemy wyróżnić między innymi:

Schody na beton

Jeśli w naszym domu została wykonana wylewka betonowa, możemy wyłożyć ją samymi drewnianymi stopniami lub połączyć z podstopniami i listwami. Stopnie z drewna są wówczas montowane na specjalnej piance montażowej lub kleju.Schody samonośne

Pod tą nazwą kryją się wszystkie pozostałe typy schodów, w których występuje konstrukcja drewniana/stalowa podtrzymująca stopnie. Wspomniane konstrukcje mogą być rozwiązane na kilka sposobów, generując następujące typy schodów:

  • Belkowe

Wyróżniamy tutaj schody jedno- i dwubelkowe, w których, jak sama nazwa wskazuje, stopnie utrzymywane są na jednym bądź dwóch wspornikach stalowych.

  • Policzkowe

Stopnie są umieszczane na policzkach (tzw. wangach, wykonanych z drewna/stali) lub pomiędzy nimi.

  • Na słupie centralnym, czyli tzw. schody kręte/spiralne

Stopnie w tym wypadku utrzymują się na słupie. Nie są to schody najwygodniejsze, ale mają swój urok.

  • Dywanowe

Takie schody są mocowane do ściany tylko punktowo, a ich stabilność osiąga się dzięki przytwierdzeniu do wylewki  i warstwy konstrukcyjnej stropu. Pięknie prezentują się również w wersji bez balustrady.

  • Półkowe

Konstrukcja tych schodów jest umieszczona w ścianie pod tynkiem (są w niej „zakotwiczone”), dlatego warto pomyśleć o tym rozwiązaniu na etapie wykańczania ścian wewnętrznych, choć w wielu przypadkach zamontowanie schodów półkowych możliwe jest także na etapie aranżacji wnętrz. Ażurowe schody z „lewitującymi” stopniami z pewnością robią wrażenie!Oprócz konstrukcji, stopni i podstopni, niezwykle istotną kwestią jest dobór balustrady, o czym opowiemy już w kolejnym poście!