jodełka francuska chevron

JODEŁKA FRANCUSKA CHEVRON – W JAKICH WNĘTRZACH SIĘ ODNAJDUJE?

Drewnianą podłogę możemy układać na wiele sposobów, w tym we wzór jodełki francuskiej. W ostatnich latach ten elegancki typ parkietu powrócił „na salony”. Niegdyś stosowana w pałacowych i dworkowych wnętrzach, dziś odnajduje się w wielu aranżacjach.

Trochę historii o jodełce

Klepki parkietowe układane we wzór jodełek znane są już prawdopodobnie z XVI wieku. Ówcześnie modę na ten typ podłogi zapoczątkował król Francji Franciszek I Walezjusz. Był on miłośnikiem sztuki i architektury, dlatego ten wyjątkowy, harmonijny wzór na drewnianej podłodze zdobył jego uznanie. W tym okresie trwały epoki renesansu i wczesnego baroku, które skupiały się m.in. na regularności, detalach i precyzji ich wykonania. Nic dziwnego zatem, że jodełki stały się jedną z najbardziej pożądanych i wytwornych wzorów podłogowych.

Innym terminem, którym często określamy jodełkę francuską (szczególnie w języku angielskim oraz oczywiście francuskim) jest francuskie słowo „chevron”. W tłumaczeniu na język polski, krokiew, doskonale odzwierciedla formę jodełki francuskiej, która rzeczywiście przypomina konstrukcję dachu.

Jodełka francuska – czym się wyróżnia?

Jodełka chevron to klepki o kształcie równoległoboków, których krótsze boki przycięte są pod kątem 45 stopni. Klepki łączy się w charakterystyczny układ, przypominający groty strzał czy gałęzie choinki.

W porównaniu do klasycznej jodełki, czyli klepek parkietowych układanych pod kątem prostym, jodełka francuska jest bardziej zdobnicza i ekskluzywna. Tym samym podłogę układaną we wzór chevron musimy dopasować do stylu wnętrza, w którym się znajduje. Nie we wszystkich aranżacjach będzie odpowiednim tłem lub głównym motywem.

Jodełka francuska z orzecha amerykańskiego.

Gdzie stosować jodełkę chevron?

Jeśli mowa o zastosowaniu jodełki, należy przede wszystkim wspomnieć o stylistyce wnętrza. Sam wzór jodełki jako podłogi drewnianej nie ma szczególnego znaczenia użytkowego, o ile zastosowana jest we właściwym dla drewna pomieszczeniu. Najważniejszy jest jej walor estetyczny i bardzo zdobniczy charakter.

Jodła francuska stanowi znakomitą ozdobę wnętrza, jednak nie będzie dobrze prezentować się w każdym stylu. Idealny aranżacje, dopasowane do jodełki chevron to m.in. art-deco, glamour, retro oraz nowoczesny, z nutą elegancji. Parkiet układany we wzór chevron tworzy harmonijny, ekskluzywny detal, który stanowi doskonałe tło dla mebli i dodatków w powyższych stylach.

Dekoracyjny motyw jodełki nie będzie natomiast współgrał z klimatem rustykalnym, industrialnym czy minimalistycznym.

Jodełka chevron z dębu europejskiego w klasie natur.

Po więcej inspiracji zapraszamy do galerii naszych realizacji.