drewniane schody

JAK NIE ZABEZPIECZAĆ DREWNA PODCZAS PRAC WYKOŃCZENIOWYCH?

Po montażu drewnianych podłóg oraz schodów niejednokrotnie planuje się dalsze prace wykończeniowe, np. montaż mebli czy kuchni. Podczas przenoszenia elementów zabudowy meblowej czy kuchni, a także podczas ich instalacji, może dojść do uszkodzenia lub zabrudzenia drewnianych powierzchni. Do zniszczenia może dojść np. poprzez chodzenie po podłodze czy stopniach w zapiaszczonym, brudnym obuwiu. Niebezpieczne dla drewna jest również zachlapanie klejami montażowymi lub innymi substancjami trudnymi do usunięcia. Drewniane powierzchnie mogą zostać uszkodzone także wówczas, gdy upadnie na nie ciężki przedmiot bądź też taki przedmiot zostanie odłożony na podłogę bez podkładek filcowych.

Aby drewno nie uległo zniszczeniu lub zabrudzeniu, właściciele lub ekipy wykończeniowe zabezpieczają powierzchnie po których się przemieszczają. Niestety w wielu przypadkach robią to niewłaściwie. Jakie są zatem najczęstsze błędy popełniane przy zabezpieczaniu drewna?

Niewłaściwe zabezpieczenie drewnianych powierzchni

Szczelne przykrycie folią

Taki zabieg może spowodować utworzenie się strefy pod folią, bez dostępu powietrza. W takich warunkach zarówno drewno, jak i powłoka zabezpieczająca mogą ulec zaparzeniu się. Wówczas lakier będzie odpryskiwał, drewno deformacji, a w najgorszym przypadku butwieniu.

zalana podłoga drewniana
Podłoga po „zaparzeniu” może prezentować się podobnie jak zalana podłoga, z charakterystycznymi czarnymi i białymi plamami.

Bezpośrednie naklejenie zabezpieczenia

Przyklejenie folii, kartonu, materiału czy innego zabezpieczenia, bezpośrednio do drewnianego podłoża może skutkować tym samym, co w powyższym przykładzie. Dodatkowo, podczas ściągania materiału może dojść do uszkodzenia powłoki lakieru lub oleju.

Stosowanie taśm o bardzo dobrej przyczepności

Jeśli do zabezpieczenia wykorzystamy bezpiecznego kartonu, ale użyjemy taśmy klejącej o wysokim stopniu przyczepności, wówczas również może dojść do naruszenia powłoki wykończeniowej podłogi czy schodów.

uszkodzona powłoka lakieru na podłodze drewnianej
Uszkodzenie powłoki lakieru po usunięciu taśmy.

Niedokładne oczyszczenie powierzchni drewnianych przed ich zabezpieczeniem

Do równie szkodliwych kroków należy brak lub niedostateczne usunięcie brudu. Szczególnie niebezpieczny jest w tym przypadku piasek. Jeśli pozostanie na powierzchni drewna, wówczas może dojść do poważnego zarysowania drewna lub powłoki. Podobnie należy zwracać uwagę na ułożenie zabezpieczenia w taki sposób, aby uniemożliwić przedostawanie się zabrudzeń na drewno, np. na łączeniach elementów zabezpieczenia.

Jakie konsekwencje niesie za sobą niewłaściwe zabezpieczenie?

Warto pamiętać, że naprawa powyższych szkód może być bardzo kosztowna. W przypadku znacznego naruszenia powłoki lakieru, należy przeprowadzić renowację co najmniej jednego stopnia lub powierzchni podłogi w całym pomieszczeniu. Z kolei naruszenie powłoki oleju zazwyczaj wymagać będzie punktowego uzupełnienia lub też miejscowej regeneracji podłogi.

Najbardziej uciążliwe będzie oczywiście uszkodzenie samego drewna (np. na skutek zaparzenia). Wówczas prace renowacyjne mogą obejmować nawet wymianę całego elementu bądź elementów drewna.

Jaki etap jest odpowiedni na montaż drewna?

Pamiętajcie, aby bezwzględnie wszelkie prace mokre (kładzenie płytek, tynkowanie ścian itp.) zlecić do wykonania przed instalacją drewnianych elementów. Jest to konieczne z uwagi na fakt, że drewno to materiał higroskopijny. Pobiera i oddaje wodę z otoczenia, na skutek czego pęcznieje lub kurczy się. Jeśli zatem wilgotność w powietrzu nagle wzrośnie podczas prac „mokrych”, wówczas drewniane elementy, takie jak deski, klepki czy stopnie, mogą ulec deformacji. Zawsze uczulamy naszych Klientów, aby zaplanowali zakończenie prac mokrych przed montażem drewna. Dodatkowo weryfikujemy także wilgotność wylewki i/lub powietrza na inwestycji.

W kolejnych wpisach odpowiemy w jaki sposób zabezpieczyć drewniane powierzchnie, by uniknąć dramatycznych konsekwencji.